У Чоки се захуктава комасација

ЧОКА: Учесницима комасације која је у катастарској општини Чока започета пре четири месеца и у почетној је фази, на скупу у Дому културе предочени су досадашњи резултати.
d
Фото: Dnevnik.rs

Посао је по уговору са Општином Чока на себе преузела фирма „ГеоГИС” из Београда, а реч је о извођењу геодетско-техничких радова на уређењу пољопривредног земљишта комасацијом и катастарског премера грађевинског земљишта. Укупна вредност радова на комасацији је 111 милиона динара, а предвиђено време за обављање овог после је 30 месеци.

У општини су сада доступни подаци о премеру земљишта још из периода владавине Марије Терезије, па се у грађевинском рејону насељеног места Чока ради евидентирање објеката, а на пољопирведном земљишту спровешће се процес комасације.

Председница општине Чока Стана Ђембер каже да су у локалној самоуправи задовољни како се процес комасације одвија.

– Комасација је нешто што доноси добробит и пољопривреди и грађевинском рејону и самој општини Чока. Мој генерални утисак јесте да још увек провејава неко неповерење и због тога се понављају многа питања – констатује Ђембер и додаје да ће се управо због тога организовати овакве презентације, али позива све који имају недоумице да дођу до зграде Општине и канцеларије број 9, где могу да добију одговоре на сва питања која их интересују.

Савременом 3Д технологијом прикупљени су подаци које ће општина моћи да користи и за моделовање терена за пројекат путне и каналске мреже

Практично у досадашњој фази посла се утврђивало фактичко стање. Прикупљени су просторни подаци неопходни за прављење 3Д подлога за утврђивање фактичког стања и производњу дигиталних топографских подлога за насељено место. Власник фирме „ГеоГИС” Тоша Нинков каже да ће се прикупљени подаци за ванградски рејон користити за моделовање терена за пројекат путне и каналске мреже. – Сви подаци који се прикупљају су тродимензионални и коришћена је најсавременија технологија која постоји у геодезији за прикупљање и обраду података. Следећи корак је обрада тих прикупљених података и даља подршка Комисији за комасацију у фазама утврђивањама фактичког стања грађевинског и ванграђевинског рејона – објаснио је Нинков.

Циљ комасације јесте укрупњавање земљишта и његово приближавање економском домаћинству. Учесници комасације неће имати нове намете или пореске обавезе, а све имовинске спорове, нерешене оставинске распаве и купопродајне уговоре грађани ће моћи бесплатно да реше, али ће то кроз катастар бити спроведено тек по завршетку читавог процеса.

У решавању имовинско-правних питања пољоприведник из Чоке Тодор Голић, који обрађује око 50 хектара земље, од чега је половина у његовом власништву, између осталог, види бенефите комасације. Голић је уверен да ће земља сигурно вредети више када буде укрупњена, смањиће се трошкови производње и створити предуслови за постизање већих приноса.

- Од комасације очекујем предности, не мане, ако то све испадне како је замишљено – вели Голић.

Председник Комисије за комасацију у Чоки адвокат Миодраг Голубовић позвао је све учеснике комасације да се организују и оформе један Одбор који ће контролисати и помагати рад Комисије за комасацију.

Текст и фото: М. Митровић

 

Пројекат „Чока транспарентно” реализовала је „Панонија медиа“ у сарадњи са „Дневником“. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове локалне самоуправе, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести