У Малим Пијацама приходом од вашара уређују село

​​​​​​​МАЛЕ ПИЈАЦЕ: Месна заједница Мале Пијаце у кањишкој општини годишње организује десет робно-сточних вашара, који су међу најпосећенијима на северу Бачке, што доноси приходе који се троше за уређење места и решавање потреба око 1.700 житеља.
Male Pijace
Фото: Dnevnik.rs

Од тих средстава лане је изграђена тераса на згради у којој се налазе најважније институције у месту, да би се житељима обезбедило да у конфорнијим условима могу да сачекају обављање послова у пошти, Месној заједници и месној канцеларији, а такође и преглед у амбуланти која је ту привремено пресељена.

Председник Савета МЗ Мале Пијаце Еде Сарапка сматра да се улаже пуно труда да се обезбеде услови за нормалан живот, па су сада у току радови на темељној реконструкцији зграде амбуланте Дома здравља Кањижа, а било је и улагања у зграду Дома културе, чија обнова захтева још новца.

„У решавању потреба за инвестирање у комуналну инфраструктуру и објеката у селу пуно нам помаже општина Кањижа, а остварили смо значајна средства из покрајинских извора. Асфалтни пут према Шупљаку у дужини од око четири километра, који је ширине свега три метра представљао је велики проблем и био је опасан за учеснике у саобраћају зато што су банкине биле скроз пропале. Захваљујући кањишкој општини и ангажовањем ЈКП „Комуналац” проблем је решен насипањем туцаником, па се надамо да ће ваљда издржати док се не обезбеди трајно решење проширењем асфалтног пута од шест метара", каже Сарапка.

На огласним таблама у селу траже се мајстори разних струка за плату од 40.000 до 65.000 динара

Сарапка додаје да Општина има план за проширење путе према Шупљаку, а такође и да се припрема документација за пут на Старој Торини са прикључком до поменуте саобраћајнице према Шупљаку. То је мештанима овог дела насеља итекако значајно, јер практично још увек немају асфалтирану ниједну улицу.

Током прошле године рађено је и на згради Дом културе, за шта је такође из покрајинских извора обезбеђено 1,8 милиона динара.

Фото: Еде Сарапка / Фото: М. Митровић

„На Дому културе радимо постепено, али има потребе за већим улагањима, пре свега на замени крова, јер би решили велики проблем. Знамо да Дом културе нема изолацију крова, нема плафона, тако да током зиме када људи имају највише времена за окупљања, не може да се користити јер сала не можеда се загреје", указује Сарапка.


Напредују радови на амбуланти

Најзначајније улагање је реконструкција зграде амбуланте. Комплетна обнова амбуланте стаје око 19,5 милиона динара, а први човек МЗ Мале Пијаце Еде Сарапка, из редова Савеза војвођанских Мађара, истиче да су средства из покрајинске касе у износу од око 18 милиона динара обезбеђена захваљујући коалиционом партнеру Српској напредној странци.

„На згради амбуланте ради се изолација, промена столарије, обнова крова, уграђује се нови систем централног грејања, што ће се врло брзо исплатити само на смањеним трошковима за грејање. Једва чекамо да радови буду готови. Колико видимо, радови добро напредују, па има најава да ће обнова амбуланте бити завршена током марта, када би могла бити свечана предаја обновљене зграде", најављује Сарапка.


У Малим Пијацама живе углавном од пољопривреде. Некада су пољопривредна газдинства у овом селу постизали рекордан тов стоке, углавном свиња, али су се околности измениле од када је пропала Индустрије меса „29.новембар” из Суботице, такође и овдашња Задруга „Пољопривреда”, на коју су се као кооперанти ослањали. Могућности за запослење има у Кланици „Часар” и још неким фирмама, али због одласка младих у иностранство, све је теже наћи раднике. На огласним таблама у селу, видљиви су огласи са потражњом мајстора разних струка. Нуди се запослење са месечном платом 40.000 до 65.000 динара, али је претходних година, од када су многи добили двојно држављанство и пасоше Мађарске, налажење радника скоро немогућа мисија.

„Предузећа и људи који запошљавају једноставно не могу да нађу радну снагу. То је нажалост донео овај отворен свет, који је дао људима могућност одлазе у земље Европске уније и запосле се. Тако сада yаба наши предузетници нуде и солидне плате од 60.000 динара, када се у Бечу и другде у Европи зарађује много више. Још увек смо у тој фази да многи мисле да је најбоље да оду из Србије, али ја им ипак саветујем да је наша домовина овде, да ми морамо овде да се снађемо. Јесте, да се овде зарађује мање пара, али и наши услови су скромнији, живот је овде много јефтинији. Био сам у доста места у суседним земљама и уверио се да наша села у Србији инфраструктурно добро стоје, људи су стамбено боље збринути, па мислим да морамо издржати, некако пребродити овај период и дочекати оно што већ давно чекамо, да нам буде боље", каже Еде Сартапка.

Текст и фото: М. Митровић

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести