Удружење Село плус припрема стратегију руралног развоја јужног Баната

ВРШАЦ: Основни проблеми у пољопривреди, макар у општинама јужног Баната, тичу се одрживости пољопривредне производње, односа цена и откупа производа, сигурности и стабилности, као и питања радне снаге, старења популације, али и екологије у смислу управљања отпадним водама и слично.
d
Фото: Приватна архива

Све наведено су теме о којима Удружење „Село Плус” из Влајковца разговара са пољопривредницима у насељима на подручју Пландишта, Беле Цркве и Вршца. Тако се припрема израда Стратегије руралног развоја.

- Кроз разговоре размењују се идеје, дефинишу могућа решења и пројекти, и ствара се позитивна атмосфера за даљи развој - каже за „Дневник” председница Удружења „Село Плус” Данијела Боу. - У једном отвореном, транспарентном поступку у приступу „од доле на горе”, стратегија ће дефинисати циљеве, приоритет развоја, мере и акционе планове, као и очекиване изворе средстава за њену реализацију.

Реч је о важном документу и процесу који ће значајно утицати на развој села и омогућити коришћење националних фондова и фондова Европске уније. Такође, по јединствено утврђеној и прихваћеној методологији на бази претходно спроведених истраживања и анализа, стратегија ће дефинисати основне визије даљег развоја  21 села, колико их има у поменутим општинама у јужном Банату. Рок за крај активности и израду тог документа је 27. октобар.

- Израда стратегије део је програма подршке коју пружа Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде. Кроз овај програм, ресорно министарство успоставља инфраструктуру за реализацију дела ИПАРД програма који се односи на рурални развој по принципима ЛЕАДЕР-а, односно по принципима и методама које важе у целој Европској унији - појашњава Боу.


Три године на услузи

Удружење „Село Плус” настало је 2017. године као резултат сарадње Града Вршца и Удружења „Чешка беседа Врашац” са представницима региона Устечког краја, како би се чешка искуства, инструменти и процедуре за развој руралног подручја и стварања локалних акционих група пренели у вршачки регион. Циљеви овог удружења су вишеструки, а међу њима су и стално информисање и едукација људи са села, помагање пољопривредницима, задругама, предузетничким радњама и предузећима, успостављање и развој локалних брендова, као и унапређење животне средине и енергетске ефикасности.


У плану је да Удружење „Село Плус” одржи 30 радионица, а за сада су обишли осам села - Гудурицу, Марковац, Велико Средиште, Месић, Сочицу, Јабланку, Уљму и Избиште. Тренутно им велики проблем у реализацији тих сусрета представља актуелна епидемиолошка ситуација, али како би што већем броју пољорпивредника изашли у сусрет и омогућили им да се изјасне, на свом сајту су направили страну где могу да се огласе, а на којој уједно и објављују ток напретка пројекта.

- За сада су утисци позитивни, људи се укључују у разговоре, желе да сарађују и да заједничким снагама израде документ- стратегију која ће сигурно допринети бољем и квалитетнијем животу на селу - наглашава наша саговорница.

Реализација овог Програма финансира се делом из донација, делом из средстава ИПАРД фондова Европске уније, као и преко Управе за аграрна плаћања.

Л. Радловачки

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести