УСВОЈЕН НОВИ СТАТУТ Дан Кикинде 28. децембар

КИКИНДА: Нови Статут Кикинде, који ће почети да важи од наредних избора за градски парламент, усвојили су одборници Скупштине града, на заседању којем нису присуствовали одборници опозиционе групе „Одбранимо Кикинду”.
сд
Фото: Град Кикинда

Миленко Јованов, председник Комисије за статутарна питања и нормативна акта Скупштине града, подсетио је да је овом чину претходила јавна расправа и да је нови Статут донет јер је дошло до измена Закона о локалној самоуправи.

Он је додао да је досадашњи Статут у огромној мери несагласан са законом и садржи велики број одредби које немају везе са статутарном материјом, те је одлучено је да се приступи писању потпуно новог акта.

- Најважније измене односе се на симболе и празник града, састав Градског већа и поновно увођење Савета месних заједница. Традиционални грб Кикинде је задржан. Користиће се мали, средњи и велики грб Кикинде, а ми смо тим поводом консултовали Српско хералдичко друштво. Постоје мишљења да овај грб одражава неко друго време и да би, можда, Кикинда требало да добије нови грб. Одборничка група којој припадам није против такве идеје априори. Сматрамо да треба повести једну озбиљнију јавну расправу. Отворени смо за ту тему, а можда је ово питање и за референдум - рекао је Јованов.

Утврђено је да ће нови Дан града бити 28. децембар. Наиме, Велика Кикинда је 28. децембра 1892. године, први пут проглашена градом са уређеним сенатом, када је за градоначелника изабран Риста Телечки. Грађани Кикинде и даље ће обележавати 20. новембар и 6. октобар, у знак сећања на ослобођења у Првом и Другом светском рату, а обележаваће и Градску славу 22. мај. Усвојен је и амандман одборника ЛСВ-а Саше Хоманова да се обележава и 12. новембар, дан када је 1774. године формиран Великокикиндски привилеговани диштрикт, што је био и један од предлога за Дан града.

- Уместо досадашњих пет, Градско веће имаће седам чланова. Учешће грађана у остварењу локалне самоуправе је новина која је предложена Законом о локалној самоуправи, а тиче се јавних расправа, референдума и јавних анкета - прецизирао је Јованов.

Коментаришући увођење Савета месних заједница, Јованов је изразио уверење да се на тај начин „прави корак уназад”, те да је инокосни орган на челу Месне заједнице уз контролну улогу Надзорног одбора, једноставније и ефикасније решење.

- Покушаћемо у наредном периоду да пронађемо неко решење које ће омогућити несметано функционисање месних заједница - казао је Јованов.

Начелник Градске управе Љубан Срдић предложио је да из Кикинде крене иницијатива за измену Закона о локалној самоуправи у делу који се односи на месне заједнице.

М. Митровић

 

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести