Вежбају и чекају пролеће да саде цвеће

ФЕКЕТИЋ: У пластенику који је Друштво за заштиту мајки и деце „Изида” добило од министарства тренутно се налази гљива буковача, међутим ова зима им је покварила планове, јер је цев смрзла и пукла, а на мајстора дуго чекају.
в
Фото: Дневник/Јелена Ивановић

- Крајем фебруара стиже нам расад цвећа, стотине различитих врста, међу којима су мушкатле, пузавице, петуније, салвије, које добијамо на поклон од једног расадника из Новог Сада. Ми их садимо у саксије, па после пресађујемо у веће саксије или висеће посуде. Радујемо се лепом времену и боравку напољу- каже председница Друштва „Изида” Јулијана Пап и додаје да су размишљали и о кућном љубимцу који заузима мањи простор, као што је на пример зец, али коначна одлука још није донесена, јер је потребна континуирана брига, и када су корисници у питању, још увек им фали навика да брину о неком и толика самосталност.

Јулијана додаје да сарађују и са сродним удружењем „Плава птица” из Куле, као и да користе услуге њиховог „Предаха”, смештајног објекта који прима кориснике на недељу дана.

- Марко Кошутић, председник Савеза МНРО је био наш ментор још када смо почели са радом и данас имамо дивну сарадњу- каже Јулијана и додаје да им помаже и код документације за лиценцирање. „Изида” има лепу сарадњу са 26 удружења, чланова Савеза и недавно им је стигао позив и за посету Оyацима, који су такође пред добијањем лиценце. Према речима Јулијане Пап, пуно удружења која раде услуге социјалне заштите је до сада радило без лиценце министарства, што више није могуће због новог закона.

- Лиценца би значила сталну услугу, јер нам то тренутно представља велики проблем, да стално подносимо захтев за радницима- каже Јулијана и додаје да корисници навикну на једног педагога или стручног радника, који после пар месеци буде премештен на друго радно место у другу општину. - Иако кориснике зовемо децом, то су већ одрасла лица, којима је потребно више пажње, и сталност услуге, да би и вежбе и радионице имале континуитет.

Јутро у „Изиди” почиње вежбама у теретани, где се осим телесних уче и вежбе дисања, како групне, тако и индивидуалне.

- Раде се вежбе истезања, моторике, за боље држање, јачање снаге, правилно дисање. Те вежбе психолог из Новог Сада ради једном недељно са децом - каже Јулијана и додаје да је јако тешко добити стручни кадар на селу, те им је свака помоћ добродошла.

Управо из тог разлога конкурисали су и добили подршку за пројекат Министартва за рад, запошљавање, борачка и социјална питања за економско оснаживање жена на селу, у оквиру ког се спроводе четири радионице, између осталих и ткачка. У оквиру пројекта важна је и социјализација са осталим удружењима, те су укључили Удружење пољопривредника у производњи зачина и лековитог биља, које гаје у пластенику у башти објекта „Изиде”.

За особе с посебним потребама осамостаљење је веома важно и учи се кроз све радионице, на часовима домаћинства учи се спремање једноставних јела, која касније буду и ужина корисницима.

Маша Стакић

 

ПројекатПером и објективом кроз Мали Иђошреализовао јеДневник”. Ставови изнети у овом тексту нужно не изражавају ставове Општине, која суфинансира пројекат.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести