Винари Потисја представили своја вина у Жабљу

ЖАБАЉ: Осма манифестација „Нова вина Потисја“ изнедрила је девет добитника златних медаља у категорији белих, розе и црвених вина, девет добитника сребрних медаља, као и девет добитника бронзе.
с
Фото: Dnevnik.rs

На оцењивање су предата укупно 34 узорка, а комисија, коју су чинили стручњаци са међународним искуством Љубица Радан, Немања Томић и професор Владимир Пушкаш, одабрала је најбоља вина са Потиског подручја. Од 27 награђених вина, најбоље су се показала црвена. Винари који су се такмичили дошли су из Мужље, Бечеја, Чуруга, Темерина, Тараша и Меленаца.

Енолог и сомелијер Љубица Радан одржала је предавање „Технологија прераде винских сорти Потисја“, да би уследила панел дискусија на тему „Постављање нове туристичке руте Пут меда и сира“, коју су водили стручна консултанткиња за одрживи развој туризма Јасмина Бељан Искрин, представник Покрајинског секретаријата за пољопривреду Младен Петковић и директорка Туристичке организације Жабаљ Марија Чупић. Изложбени део манифестације, осим винара, окупио је и произвођаче типичних производа Потиског краја, као што су сиреви, месне прерађевине и слатке ђаконије.

Директорка Туристичке организације општине Жабаљ и

организаторка манифестације Марија Чупић нагласила је да је ове године било нешто мање пријављених узорака, али су вина била много боља.

Фото: Dnevnik.rs

- Квалитетнија вина су показатељ тога да сва наша стручна предавања из протеклих година нису била узалудна, а мања количина узорака последица је измрзавања винограда у Потисју, па су се тако неки винари снашли и купили грожђе, а неки су, пак, одустали од такмичења – рекла је Марија Чупић.

Један од домаћина на манифестацији и добитник златне медаље у категорији розе вина и бронзе у категорији белих вина Гавра Ботић из Чуруга нагласио је да је љубав главни предуслов за бављење виноградарством и винарством.


Медена дуж Бечеја

Бечејац Томислав Варечка са винима из породичне винарије „Винартос“ освојио је златну и сребрну медаљу у категорији розе вина, као и две бронзе за бело вино. Он је са породицом истраживао о историји Бечеја, када су открили да је један потез до педесетих година прошлог века имао много винограда.

- Обезбедили смо земљу и подигли прве винограде на том потезу који се с разлогом зове Медена дуж, а тренутно обрађујемо око два хектара, што белих, што црвених сорти. Та бечејска локација може да пружи оно што друге не могу, тако што нам даје могућност да богате мирисе преточимо у боцу вина - казао је Варечка, издвајајући своју купажу шардонеа и рајнског ризлинга „Ленка“.


- Много је сорти грожђа и вина, као и начина гајења у винограду, а најлепше је кад вино дође у подрум… Онда можеш да бираш да ли желиш тање или дебље, мирисније или мање мирисно, светлије или тамније, ма то је прича за себе. Ја уживам у прављењу вина много година, зато младима поручујем да одаберу посао који воле, да цео живот не морају да раде - кроз смех поручује Чуружанин.

Средње Потисје је познато од давнина као погодно за узгајање винове лозе, а нарочито Бисерно острво, са којег потиче једно од најквалитетнијих вина, легендарни Крокан, врхунско суво бело вино. Винари са тог подручја негују углавном западноевропске сорте као што су бели совињон, шардоне, рајнски ризлинг, а у последње време и белу тамјанику. То земљиште и географски положај овог подручја најпогоднији су за производњу белих и розе вина, што не искључује чињеницу да потиски произвођачи праве и врхунска црвена вина, што су и показали резултати овог такмичења.

Текст и фото: Марија Рашић

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести