Водоводни прикључци за 18 домаћинстава у Старој Пазови

СТАРА ПАЗОВА: У насељу Војка у Старој Пазови приклкучено је 18 ромских домаћинстава на новоизграђену водоводну мрежу, када је пуштена вода у сваку од тих стамбениих јединица, а радови су спроведени у оквиру пројекта „Смањење додатне рањивости Рома, Ромкиња и других маргинализованих група изазване пандемијом КОВИД-29 у 18 локалних самоуправа".
slavina, pixabay
Фото: Pixabay

 Том приликом је министарка за људска и мањинска права и друштвени дијалог Гордана Чомић изјавила да се данас обележава ostvarenje lludskog права на воду у домаћинствима у којима живе Роми.

 „Ово је добар пример за целу Србију, али и за Европу, јер основни принцип Министарства јесте: „Ништа о Ромима без Рома''” и управо због тога се zahvallujem свима, нарочито ГИЗ-у што је новац немачких пореских обвезника добро инвестирао, а на основу вредности којима је Србија привржена”, наводи Чомић.

 Она верује да ће, као и досад, учествовати и сарађивати у свим осталим сегментима који се односе на интеграцију Рома.

 Шеф одељења за привредну сарадњу Амбасаде Немачке Кристијан Шилинг истакао је да је Европска унија заснована на заједничким принципима и вредностима.

 „Укупан оквир наше сарадње је подршка Србији у приступању Европској унији, а ради се о помоћи пријатељима, заједници и партнерима и с обзиром на то да је Немачка највећи билатерални донатор Републике Србије, важно је подржати инклузију Рома и других маргинализованих група”, каже Шилинг.

 Он додаје да су за мање од шест месеци пронађена дугорочна и одржива решења која су неопходна овим заједницама, обезбеђивањем стабилног прикључка на водоводну мрежу.

 Државни секретар Министарства за људска и мањинска права и друштвени дијалог Нинослав Јовановић потрдио је да је преко 500 породица добило приступ пијаћој води захвалујући пројекту који реализује Министарство у партнерству са Немачком развојном сарадњом и напоменуо да овај пројекат подржава и припаднике друглих осетљивих категорија, без обзира којој националној заједници припадају.

 Председник Општине Стара Пазова Ђорђе Радиновић тим поводом навео је да је та јединица локалне самоуправе пружила, кроз учешће у финансирању ове интервенције, подршку породицама да на уграђене водомере прикључе точеће место у домаћинствима, а за коју је финансијска средства обезбедила у Локалном акционом плану за унапређење положаја Рома у општини Стара Пазова.

 „Јавно комунално предузеће ’Водовод и канализација’ Стара Пазова обезбедило је индивидуалне прикључке и уградњу водомера, а домаћинства су самостално припремала шахте, чиме ова интервенција представља пример добре праксе учешћа самих грађана и грађанки у процесу унапређивања квалитета и услова њиховог живота”, објаснио је.

 Координатор за ромска питања при Канцеларији за инклузију Рома Општине Стара Пазова Александар Балиновић истакао је неопходност мултисекторске сарадње на активном укључивању ромске мањине у друштво кроз запошљавање, становање, образовање и здравствену заштиту, а посланица Скупштине АП Војводина Јелена Јовановић захвалила се свим учесницима пројекта на унапређењу статуса Рома и Ромкиња.

 Радови у Старој Пазови реализовани су у периоду од октобра до децембра 2021. године у складу са уговором о пословно-техничкој сарадњи између Генералног секретаријата Владе Републике Србије, Општине Стара Пазова и Јавног комуналног предузећа „Водовод и канализација" из Старе Пазове, потписаног у септембру 2021. године, а вредност целог посла износи 4.335 евра, док допринос Општине Стара Пазова и Јавног комуналног предузећа „Водовод и канализација" Стара Пазова износи 3.090 евра.

 Као резултат добре сарадње у претходном периоду, у Општина Стара Пазова највљује да ће до краја јуна 2022. године средствима пројекта бити обезбеђено прикључење на водоводну мрежу додатних 14 домаћинстава.

 Пројекат се изводи у оквиру програма Немачке развојне сарадње „Инклузија Рома и других маргинализованих група у Србији" који реализује Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (ГИЗ) GmbH у партнерству са Министарством за људска и мањинска права и друштвени дијалог.

 Пројекат спроводи Генерални секретаријат Владе Републике Србије као правни заступник Тима за социјално укључивање и смањење сиромаштва, а партнери у реализацији пројекта су удружења Центар за интерактивну педагогију и Екуменска хуманитарна организација.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести