Вршац: Шумски појас чуваће мали рит

ВРШАЦ: Градоначелница Вршца Драгана Митровић потписала је јуче  у Министарству заштите животне средине, Уговор о додели средстава за суфинансирање реализације пројеката пошумљавања у циљу заштите и очувања предеоног диверзитета у 2021. години.
е
Фото: Е. Ц. „Станиште”

По овом уговору Вршац добија 769.504 динара за пројекат „Ревитализација шумских станишта – Мали вршачки рит, у оквиру јавног конкуса који је расписало Министарство.

- У циљу дугорочног и трајног решења видљивог обележавања границе заштићеног станишта „Мали вршачки рит“, оснивање шумских појасева од аутохтоних врста дрвећа се намеће као оптимално решење - изјавила је након потписивања уговора, градоначелница Вршца Драгана Митровић. - Оснивање шумског појаса, поред трајног обележавања, имаће велики значај и за ревитализацију шумских станишта у заштићеном подручју као стварање шумског станишта за заштићене врсте биљака и животиња. 

Мали вршачки рит представља заштићено подручје. Оно је национално и међународно значајно влажно станиште за птице и биљке, део је еколошке мреже и карактерише га мала пошумљеност. Формирањем шумских појасева, садњом двогодишњих садница храста лужњака, временом ће ово подручје постати еколошки коридор за кретање животиња, њихову миграцију, заклон, као и одморишта између појединих делова; конкретно, између влажних станишта рита, младих шума разних врста дрвећа код некадашњег „Горанског расадника“ и шума багрема и евро-америчке тополе поред асфалтног пута Вршац - Велико Средиште и даље преко њега до предела изузетних одлика „Вршачке планине“.

Мали рит се простире североисточно од Вршца, од саме градске зоне до села Велико Средиште и северозападно од Вршачких планина, са којима чини јединствену еколошку, структурну и функционалну целину и хранидбену базу за многе врсте. Ово особено влажно станиште дугачко је 11 километара, а широко око два километра. Права је срећа да ово земљиште никад није преведено у обрадиво, па је остало богато биљним и животињским врстама. Овде је забележено присуство 176 врста птица.

Подручје је у ранијем периоду било угрожено променом намене земљишта, преоравањем ливада, мелиорацијом, пожарима због паљења жетвених остатака, сечом стабала, неконтролисаним ловом, а недостајале су и мере активне заштите на овом терену.

В. Х.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести