Завршено прихватилиште за незбринуте у Кикинди

КИКИНДА: При Градској управи Кикинде ускоро ће почети са радом Канцеларија за смањење сиромаштва, чим се окончају неопходне правне процедуре, најавио је председник Скупштине града Кикинде Младен Богдан.
д
Фото: Град Кикинда

Канцеларија за смањење сиромаштва ће функционисаће под окриљем Секретаријата за друштвене делатности.

У фокусу њеног рада биће непосредна комуникација са грађанима, теренске посете и конкретна помоћ социјално угроженим особама, а у случајевима у којим не постоји директна надлежност ове канцеларије, грађани којима је потребна помоћ биће упућени у надлежну институцију.  Председник градског парламента Младен Богдан је говорећи о мерама социјалне и популационе политике Града Кикинде у 2021. години, истакао да су оне бројне и свеобухватне.

- Намеравамо да решимо стамбено питање одређеног броја социјално угрожених породица и овај пројекат стартоваће почетком априла, а ове године отворићемо прихватилиште за материјално и стамбено незбринута лица. Окончани су радови у згради бившег старог дома ученика, прилагођеног за потребе прихватилишта. Преостао је договор са челницима општина Севернобанатског округа о њиховом евентуалном учешћу у овом пројекту, јер је замишљено да установа буде регионалног карактера - рекао је Богдан.

Зграда старог дома ученика преуређена је у прихватилиште за материјално и стамбено незбринута лица, које би требало да буде регионалног карактера

Локална самоуправа за мере социјалне и популационе политике ове године издвојићше 95 милиона динара, што је пет милиона више него лане. –Укупно је за једнократну помоћ за прворођено и другорођено дете намењено 10,3 милиона динара. Иначе, једнократна помоћ за прворођене дете износи 30.000 динара, а за другорођено 20.000. Остаје и мера новчане помоћи незапосленим породиљама, али и бесплатан боравак деце у вртићима за треће и четврто дете у породици, потврдио је Богдан.

За стипендије је лане из градске касе издвојено око 8,7 милиона динара, а исти износ планиран је и за ову годину, а новост у области популационе политике је милион динара за парове који ће се одлучити за вантелесну оплодњу.

Богдан је подсетио да је локална самоуправа милион динара определила за лечење болесне деце, а 2,5 милиона Општој болници Кикинда. Градска управа је у прошлој години издвојила средства социјално угроженим грађанима, у виду једнократну новчане помоћи и за куповину лекова преко Центра за социјални рад, укупно око 3,1 милиона динара.

Хиљаду социјално угрожених породица добило је по кубни метар дрвета за огрев. За ту набавку локална самоуправа издвојила је седам милиона динара.

Бесплатан превоз ученика који живе у селима, бесплатни уyбеници ђацима из социјално угрожених породица, бесплатне ужине за 30 одсто ђака слабијег материјалног стања, такође су мере подршке најугроженијим породицама. Поред тога бесплатан аутобуски превоз имали су и најстарији Кикинђани и мештани околних села. Адаптирани су и објекти у којима живе социјално угрожене породице.

М. Митровић

 

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести