Зорана Михајловић с вредним женама Стапара: Чуварке наше традиције заслужују подршку

СТАПАР: Потпредседница Владе Србије и председница Координационог тела за родну равноправност, проф. др Зорана Михајловић, обишла је ткачку колонију у Стапару крај Сомбора и том приликом изјавила да је подршка старим занатима попут ћилимарства прилика да покажемо свету шта све наше жене могу да направе са својих десет прстију.
Stapar_3
Фото: FoNet

Она је колонију обишла са представницима дипломатског кора, амбасадора САД, Канаде, Израела, Немачке, Финске, Белгије Бразила, Египта, Аустрије и Аргентине, али републичких и локалних институција.

Циљ ткачке колоније је оснаживање жена у изради рукотворина и очување традиционалног ћилимарства као нематеријалног културног наслеђа Србије и промовисања српске културе. Овогодишња манифестација промовише достигнуће Стапарског ћилима, који је званично номинован за Унескову листу светске културне баштине. Ткачка колонија се одржава уз подршку Етно мреже, НАЛЕД-а, градова Сомбор, Пирот и Нови Пазар уз покровитељство Координационог тела САД и Канаде.

Чувајући културно наслеђе стапарске жене нас подсећају на то шта смо били, шта јесмо и шта можемо да будемо у будућности. 

- Некада се за пар ћилима могло купити јутро земље, а данас се о њима мало говори. Покренули смо акцију како бисмо вратили време да се опет о нашем наслеђу зна у свету и када ће ове рукотворине красити бројне домове. План нам је и да уведемо институт „чувари традиције” због свега што наше жене израђују. Било који званичник да дође у Србију, са собом носи те рукотворине, јер желимо да покажемо свету шта Србија има. Тако је председник Александар Вучић, између осталих, руском председнику поклонио пиротски, а кинеском стапарски ћилим - рекла је Зорана Михајловић.

Уз подсећање на тежак положај жена на селу, Зорана Михајловић је рекла да се од нове владе очекује да усвоји законе који су базични оквир за подршку женама предузетницама и сеоским женама.

Фото: FoNet

- Половина сеоских жена је формално незапослена, 60 одсто нема право на пензију, само седам одсто су власнице имовине. Очекујем да усвојимо важне законе у овој области, попут закона о занатству, социјалном предузетништву, као и о родној равноправности, и на тај начин помогнемо женама да изађу на тржиште- рекла је Михајловићева.

Потпредседница Владе захвалила је амбасадорима Немачке и Канаде на подршци иницијативи да се три ћилима из Србије нађу на листи УНЕСКО.

Градоначелник Сомбора Антонио Ратковић рекао је да овај град своје богато мултикултурно наслеђе успева да обједини у јединствену културно-гастрономску понуду овог подручја.

- Сомбор из богате културне баштине црпи изузетне туристичке потенцијале као шансу за даљи економски развој. Стапарски ћилим и други локални производи у томе имају значајно место - рекао је Ратковић.

Фото: FoNet

Амбасадор САД у Србији Ентони Годфри рекао је да је поносан на дугогодишњу сарадњу амбасаде са Етно-мрежом, која организује ову колонију.

- Током протеклих 15 година УСАИД је инвестирао више од 100.000 долара у активности Етно-мреже, чиме је ова организација постала препознатљив бренд у земљи и свету, али и помогла женама да стекну више независности и себи креирају бољу будућност- рекао је Годфри.

Канадска амбасадорка Кати Чаба изјавила је да је у својој дипломатској каријери имала прилику да се упозна са културном баштином бројних земаља, те да јој је драго да су кроз канадски фонд могли да помогну рад Етно-мреже и подрже унапређење родне равноправности у Србији.

- Пандемија коронавируса је донела нове изазове и на овај начин смо желели да помогнемо жене да се оснаже и избегну негативне последице кризе. Србија има богату културну баштину, а то може бити један од фактора за економски напредак појединаца и друштва у целини, те локални развој- рекла је Чаба.       

В. Х.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести