Orban: Zid iznuđen potez, nije uperen protiv Srbije
Podizanje zida na srpsko-mađarskoj granici nije usmerno protiv Srbije, već kako bi se sprečio ilegalan prelazak granice izjavio je danas premijer Mađarske Viktor Orban,
istakavši da je to samo privremena mera.
Orban je, na konferenciji za medije posle zajedničke sednice vlada Srbije i Mađarske u Budimpešti, rekao da su između Srbije i Mađarske dobri odnosi čije je očuvanje u interesu oba naroda, a podizanje zida okvalifikovao je kao "iznuđeni potez".
"Nije reč o pitanju izbeglica, već o jednom novom procesu pokretanja velikih narodnih masa. Mađarska će nastojati u saradnji sa svojim susedima da preduzme adekvatne mere. Sada smo u situaciji da masa ljudi dolazi, a zemlje u Zapadnoj Evropi žele da ljude koji su dospeli, vrate nama, zbog čega imamo pritisak i sa juga i sa zapada", rekao je Orban.
Prema njegovim rečima, podizanje zida ne znači zatvaranje granice sa Srbijom, već samo sprečavanje ilegalnih prelazaka.
"Taj korak se ne odnosi na Srbiju i nije usmereno ka srpskom narodu, jer ćemo postaviti nove legalne graničke prelaze i proširiti ih. Tražio sam od Vučića da me razume po tom pitanju i poručio mu da ima naše garancije da te mere (podizanje zida) nisu usmerene prema Srbiji, jer je Mađarska zainteresovana za mir", poručio je Orban.
Na pitanje novinara kada će početi podizanje zida, da li očekuje sankcije iz Brisela i da li njegova izgradnja pokazuje slabost Mađarske da se preventivnim merama reši migrantska kriza, Orban je odgovorio da je to privremena mera i ponovio da je cilj "samo očuvanje granica".
"Ne želimo da zauvek ostane takva situacija i da razdvojimo Srbiju od Mađarske, već da na neki način utvrdimo očuvanje naše granice", rekao je Orban.
Prema njegovim rečima niko Mađarsku ne može da spreči da stane na put onima koji ilegalno dolaze u tu zemlju.
"Rado ćemo prihvatiti svakoga ko želi u Mađarsku da dođe zakonskim putem, ali ako dođete u Mađarsku, morate da poštujete naše zakone", rekao je Orban.
Konstatujući da u Africi živi oko milijardu stanovnika Orban je ocenio da postoji mogućnost da put Evrope krene oko 100 miliona, zbog čega je iluzija da će, kako je nazvao, seoba naroda prestati kada se situacija u afričkim kriznim zonama pacifikuje.
On je zaključio i da su Srbija i Mađarska svesne da će "barem narednih deset godina" dva naroda, koja su usko povezana, nastaviti da rešavaju zajednička pitanja, poput Evropske unije, izvora energije, odnosa prema Ruskoj Federaciji, migracijama...
Vučić: O najvažnijim pitanjima visok stepen saglasnosti
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas u Budimpešti da Srbija želi da unapređuje odnose sa Mađarskom, za koje je ocenio da su najbolji u novijoj istoriji, kao i da je o najvažnijim pitanjima postignut visok stepen saglasnosti.
Vučić je na konferenciji za novinare sa mađarskim premijerom Viktorom Orbanom, rekao da je na zajedničkoj sednici vlada dve zemlje bilo reči o zajedničkim infrasturkturnim projektima, energetici, ekonomskim ulaganjima i migrantskoj krizi.
"O svim važnim pitanjima postigli smo veoma visok stepen saglasnosti", rekao je Vučić.
Napominjući da je za Srbiju izgradnja brze pruge Beograd-Budimpešta od ključnog značaja i da će naša zemlja biti spremna da krene u njenu izgradnju već pre kraja godine, Vučić je rekao da je bilo reči i o izgradnji pruge Baja-Segedin-Subotica, otvaranju plovnog prelaza na Tisi, i prelaza na granici Srbije i Mađarske.
Govoreći o energetici, premijer Srbije izrazio je zahvalnost Vladi Mađarske jer podržava da gasovod Turski tok prođe kroz Srbiju.
"Danas sam se uverio da su postojale ideje u kojima su neki želeli da izbegnu Srbiju i mi kažemo veliko hvala vladi Mađarske što je podržala Srbiju i što Mađarska želi da dobija gas i iz smera juga i pravca Srbije", rekao je Vučić.
Premijer je rekao i da su mađarske kompanije zainteresovane za privatizaciju 35 srpskih preduzeća, kao i da je dogovoreno da se nađe uspešna kompanija iz Srbije koja bi ulagala u Mađarsku.
"Želimo da vidimo mađarske kompanije u celoj Srbiji, ne samo na severu i mislim da smo uspeli da tu vrstu dogovora postignemo", rekao je Vučić.
Sa Orbanom je otvoreno razgovarao i o migrantskoj krizi, dodao je primetivši da je jasno da Mađarska ne podiže zid zbog Srbije već da bi zaštitila svoje interese i državnu teritoriju, kao i da dve zemlje imaju prijateljski odnos.
Dve zemlje su se saglasile, kako je naveo, da je očuvanje stabilnosti u ovom delu Evrope najvažnije, te da treba međusobno da se podržavaju i sarađuju u različitim projektima.
"Uspešna, bogata i razvijena Mađarska znači preduslov za istu takvu Srbiju. Probleme iz prošlosti treba ostaviti u prošlosti i na nju gledati sa pažnjom, ali manje emocija i strasti, a treba se okrenuti onome što dve zemlje mogu zajedno da urade u budućnosti", zaključio je Vučić.
Dobri odnosi dve zemlje, zajedničko rešenje za migrante
Premijer Srbije je ocenio da su odnosi Srbije i Mađarske najbolji u novijoj istoriji dve zemlje, poručio da je očuvanje stabilnosti prioritetni interes Srbije, te najavio da će dve zemlje zajedno raditi na rešavanju problema povećanog broja migranata.
Vučić je na konferenciji za novinare sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom, a nakon zajedničke sednice vlada, rekao da se Srbija suočava sa velikim problemom zbog povećanog broja migranata i da za našu zemlju nije prijatna najava da će Mađarska da podigne zid na granici.
Dodao je da je s Orbanom otvoreno razgovarao o migrantskoj krizi, te da je jasno da Mađarska ne podiže zid zbog Srbije već da bi zaštitila svoje interese i državnu teritoriju, kao i da dve zemlje imaju prijateljski odnos.
"Naći ćemo rešenje u zajedničkoj akciji", rekao je Vučić, dodajući da će dve zemlje zajednički delovati i na granici prema Makedoniji i da veruje da će uspeti da zaštite osnovne vrednosti.
Vučić je rekao da dve zemlje već deluju zajedno na terenu, pošto su juče počele prve zajedničke patrole mađarske i srpske policije na granici sa Makedonijom, i da je sprečen ulazak na teritoriju Srbije 615 osoba.
"U toku je velika seoba naroda iz dva pravca u centralnu i zapadnu Evropu i to nije lako zaustaviti", rekao je Vučić.
On je dodao da je Srbija počela da evidentira ljude koji žele da dođu u zapadnu Evropu.
"Nažalost, moram da konstatujem da su u najmanju ruku ti ljudi prešli granice bar jedne zemlje EU, plus Makedoniju, a Srbija je treća ili četvrta zemlja na njihovoj ruti. Oni nemaju uglavnom nikakva dokumenta, niko ih nije zabeležilo, a prošli su nekoliko granica, pa mi se čiji da će na Srbiji da bude još veći teret", rekao je Vučić i zahvalio svima koji pomažu Srbiji u tome.
Vučić je rekao da se prema nekim predviđanjima očekuju milioni ljudi koji će dolaziti u Evropu i da se, ako je tako, mora naći neki zajednički mehanizam na nivou Evropske unije i u regionu.
Poručio je da će Srbija u narednom periodu postupati u skladu sa evropskim zakonodavstvom i nastaviti saradnju sa Mađarskom, Austrijom i Nemačkom i dodao da Srbija i Mađarska ne žele da pokvare dobre odnose u koje je mnogo uloženo.
"U dobrim vremenima je lako imati dobre odnose, a u teškim vremenima je dobro imati prijatelje u komšiluku", rekao je Vučić i zahvalio Orbanu na korektnim odnosima.
(Tanjug)