Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Ugroženo prikupljanje DNK profila prestupnika

26.01.2016. 20:55 13:33
Piše:

Centar za humanu i molekularnu genetiku Biološkog fakulteta u Beogradu ima sredstava za još samo mesec rada, a u takvu situaciju došao je zbog toga što ne može da naplati svoja potraživanja.

Kao primer, navodi se da Centru Više javno tužilaštvo duguje više od 21 milion dinara, a Viši sud u Beogradu još od 2008. godine više od pet miliona. Njihova potraživanja dostižu gotovo pola miliona evra.

Najveći problem je što zbog nedostatka novca, koji jeste zarađen ali ga na računima nema, Centar za humanu i molekularnu genetiku ne može da kupuje reagense i hemikalije bez kojih ne može da radi nove DNK i druge analize. Doktor Dušan Keckarević s Biološkog fakulteta objašnjava da je Centar u stalnom problemu s novcem, zbog čega mora da ga uzima „s druge strane, recimo opredeljenog za nastavu ili nauku”. Nedostatak para na kraju, ističe Keckarević, može voditi zatvaranju laboratorije i gašenju tog vida delatnosti Biološkog fakulteta.

U Udruženju veštaka smatraju da bi problem naplate usluga mogao biti rešen tako što bi se analize plaćale unapred jer je i zakon predvideo tu mogućnost.

– Za svaki predmet po nalogu suda ili tužioca, veštak ili naučna ustanova su dužni da daju predračun troškova pre nego što ga preuzmu – objasnio je Dejan Tošić iz Udruženja sudskih veštaka. – Ukoliko se uplati predujam, naučna ustanova ili veštak mogu preuzeti predmet i raditi veštačenje.

Inače, forenzičke DNK analize se najčešće koriste u krivičnom i parničnom postupku. Međutim, po rečima portparolke Prvog osnovnog suda Ivane Ramić, ne određuju se sve analize za svaki biološki materijal koji se pronađe na mestu izvršenja krivičnog dela ili na licima koja su učestovala u događaju već samo ukoliko u sklopu s nekim drugim događajima postoji verovatnoća da pripada izvršiocu krivičnog dela. Jedna analiza u proseku košta 12.000 dinara.

Sa sudovima u Srbiji na utvrđivanju DNK od osnivanja radi i DNK Centar za genetiku. Njegovi stručnjaci su upisani u Registar stalnih sudskih veštaka i do sada su imali više od 1.000 sudskih veštačenja. Završili su i specijalističku obuku forenzičke DNK analize i za to poseduju EU sertifikate profesora Bernda Brinkmana.

Parnični postupci se uglavnom tiču utvrđivanja očinstva, a forenzička analiza DNK u krivičnom postupku zahteva više rada i matematičku analizu rezultata. U DNK Centru za genetiku utvrđivanje DNK profila košta 13.000 dinara, ukoliko su neposredni uzorci brisevi ili krv osoba čiji je identitet poznat, ili 18.000 ako je reč o spornim uzorcima kao što su opušak, žvaka, dlake...

Forenzičkom DNK analizom moguće je nedvosmisleno utvrditi kome pripada biološki trag od značaja i zbog toga je ona bitna za policiju i Tužilaštvo. Metoda utvrđivanja je specifična i osetljiva, a DNK profil je moguće dobiti iz vrlo male količine biloškog materijala. Naime, bilo koja vrsta biološkog materijala ljudskog porekla može poslužiti za analizu DNK. Tragovi koji se najčešće analiziraju su krvne mrlje, pljuvačka s opušaka, korišćene čaše, flaše, konzerve, žvake, četkice za zube, zatim sperma – vaginalni bris, veš, odbačeni kondom, posteljina i slično.

Za DNK analizu služe i ćelije kože, koje se mogu naći na svim predmetima koje je neka osoba koristila, kao i iščupane dlake. Forenzička DNK analiza se zasniva na utvrđivanju DNK profila dobijenih iz bioloških tragova i njihovim poređenjem s DNK profilom lica koja se sumnja da su ostavila trag.

LJ. Malešević

Studije forenzike i u Novom Sadu

Od 2010. godine u Srbiji postoje studije forenzike na Univerzitetu u Beogradu. Reč je o zajedničkim studijama Fakulteta za fizičku hemiju i Fakulteta bezbednosti.

Od studentske godine 2016/2017. i na Univerzitetu u Novom Sadu, u Centru za multidisciplinarne studije forenzike „Dr Arčibald Rajs”, biće organizovane dvogodišnje mastar studije forenzike. U planu je da se prvi studenti upišu ove studentske godine, a studijski program je koncipiran tako da su u njega implementirana najnovija naučna i stručna saznanja iz oblasti forenzičkih nauka. Osnovni ciljevi tog centra su edukacija veštaka iz različitih naučnih oblasti, koje su najzastupljenije u pravnoj praksi, koji će na kvalitetan način moći da obavljaju poslove iz oblasti kriminalistike i veštačenja po zahtevima organa koji vodi pravni posao, pojedinih organa i građana.

 

Piše:
Pošaljite komentar