Nagrada je pečat svakom pesnikovanju
pod dirigentskom palicom Jovana Travice. Na jučerašnjoj svečanosti uručena su priznanja ovogodišnjim dobitnicima nagrade “Pečat varoši sremskokarlovačke” Dragici Stojanović i Miljurku Vukadinoviću, dok je dobitnik najvišeg priznanja “Statuete Branka Radičevića” pesnik i predsednik Udruženja književnika Srbije Radomir Andrić koji je i otvorio ovu pesničku menifestaciju.
“Posvetnica samopisnom Dunavu” stihovi su Andrićeve pesme koju je pročitao istaknuvši da je počastvovan što može da kaže nešto o Branku Radičeviću koji je ugrađen u sve nas. U svojim redovima povezao je zajednički smisao Dunava i poezije poredeći ih sa koritom koje je uvek podsticajno.
- Ova nagrada je nešto specijalno, pečat svakom pesnikovanju i svakom pesniku je žig na duši, nešto što ga gura i približava poeziji - rekao je Miljurko Vukadinović, dobitnik nagrade “Pečat varoši sremskokarlovačke” za “Izabrane pesme 1-2”. - Nagrada je trenutak da se vidi gde je pesnik, šta mu se događa, da li njegove reči vrede ili je sve otišlo bestraga. Pažnja prema poeziji treba da bude veća, iako neki misle da je nagrada previše, dok poezija treba da bude dostupna kako bi mogla da inspiriše sve ljude.
Brankovo kolo iznova donosi svežinu i motiv za dalji rad, smatra direktor te manifestacije Nenad Grujičić. Iako smo svi, kako kaže, prolazni, poezija je nešto što prevazilazi vreme, i univerzalna je reč koja spaja.
- Verujem da Branko Radičević sada posmatra ovu svečanost koja je u njegovu čast i da nam svima daje krila - rekao je Grujičić na otvaranju.
Svojevrsno bratstvo po nesanici, kako Vukadinović naziva pesnike, okuplja se iz godine u godinu u okviru Brankovog kola kako bi i mladima pružili podršku u stvaralaštvu.
- Brankovo kolo neguje mlade pesnike i da nije njega, ali i Nenada Grujičića koji to prepoznaje u mladima, omladina gotovo da ne bi ni pisala - rekla je Dragica Stojanović, dobitnica “Pečata varoši sremskokarlovačke”, koju je i sama Brankova poezija inspirisala još od malena da postigne željene pesničke rezultate, odnosno, kako je objasnila, da dosegne deo visina koje je pronalazila u Radičevićevom dostignuću. - Mladi sve više ubacuju neke reči koje koriste u svakodnevnom govoru, a manje neguju izvorni jezik. Mada, nije im lako u odnosu na moje vreme kada je bilo mnogo časopisa, zemlja je bila velika i bilo je više prostora. Ipak, nikada ne može talenat da prođe nezapaženo. Ono što se nosi, mora neko nekada da ugleda.
Radomir Andrić se složio sa rečima Dragice Stojanović izražavajući nadu da će mladi pisci koji dolaze naći način da se izbore za svoje mesto, naglašavajući da komisija ne bira njih kao autore, već njihovo književno delo, te ako vredi, ostaviće neki trag. Takođe, svedoci smo da je poezija Branka Radičevića poznatija mladima kroz komercijalizaciju popularne muzike čime se, kako Miljurko Vukadinović smatra, gubi autorstvo dela, što dovodi do toga da se ne zna šta je čije. Ali, budući da je ljubav suština pesničkog jezika, uvek će naći način da od nekoga stvori pesnika ili strastvenog čitaoca.
Brankovo kolo trajaće do 19. septembra, a programi će se održavati u Sremskim Karlovcima, na Stražilovu i u Novom Sadu.
L. Radlovački
Današnji program Brankovog kola
Na grobu Branka Radičevića na Stražilovu danas u 10 časova književnik Vlasta Mladenović položiće cveće uz stihove “Kad mlidijah umreti” koje će kazivati Danilo Brakočević, u 11 časova kraj Brankovog spomenika na Čardaku biće uručene nagrade “Stražilovo” Ranku Čolakoviću, Goranu Šauli i Jeleni Stajić, nakon čega će održati pesnički miting.
U Gradskoj biblioteci u 19 časova zainteresovani će imati priliku da se upoznaju sa dobitnicima nagrade “Stražilovo”, a potom i da prisustvuju pesničkom natpevavanju Radovana Vlahovića i Milana Rakulja.