Kanalizacija najbolnija tačka Kisača
Selo Kisač, jedino mesto u opštini Novi Sad većinski naseljeno Slovacima, iako uporno radi na negovanju svoje istorije, tradicije i kulture, meštanima se čini
kao da se u njihovom selu ništa ne dešava. Ali, najviše ih mori nepostojanje kanalizacije. Iako su radovi počeli pre dve godine, kako je rekao predsednik mesne zajednice Kisač Miloslav Hrćan, do sad do kraja nije urađena ni prva faza.
– Očekujemo posetu direktora ZIG-a da nam kaže šta možemo očekivati, kada bi mogao početi rad na drugoj fazi – kaže Hrćan. – To je velika investicija, para je sve manje, a rade se novi projekti. Imamo veliki problem s atmosferskim vodama pa nam neki delovi sela budu poplavljeni.
Kisačani su nedavno dobili novi put u glavnoj Slovačkoj ulici, ali je u planu da se uradi i put pored voćnjaka, koji bi bio veza s Futogom, Rumenkom i Bačkim Petrovcem, što je, kako smatra predsednik MZ, jedna od najbitnijih investicija. S druge strane, Kisaču nedostaje omladinski dom gde bi se mladi okupljali te su prinuđeni na to da se druže u kafićima.
– U planu je da se izgradi objekat koji bi imao veliku salu u prizemlju, a na spratu prostorije za Društvo kisačkih žena, dva kluba penzionera i Crveni krst – kaže Hrćan. – Takođe, trudimo se bude što više manifestacija, ali niko nije uvek zadovoljan.
U Kisaču živi oko pet i po hiljada stanovnika, od toga su 80 odsto Slovaci. Među meštanima uglavnom nema problema, naročito kada se organizuju neki festivali, ali uvek postoje zavist i sujeta. Kada se ništa ne radi i ne dešava, svi to kritikuju, a kada se nešto i organizuje, onda se traže zamerke, požalili su nam se neki Kisačani. Da bi imali što manje razloga da se žale, Kulturni centar u poslednje vreme daje svoj maksimum na poboljšanju kvaliteta, ali i kvantiteta, raznih kulturno-umetničkih programa.
– U cilju nam je da proširimo kulturu na celu slovačku zajednicu – rekao je novi direktor KC Pavel Surovi, koji je u svom selu uspeo da organizuje nekoliko novih izložbi, dok je na pomolu i nova manifestacija, prvi festival nošnji. – Predstavićemo tradicionalne nošnje Slovaka iz cele Vojvodine. Učešće nam je potvrdilo 32 mesta, a osim muzičkog programa, organizovaćemo i dve izložbe, koje su za sad iznenađenje. Planiramo da taj materijal preraste u knjigu koja će da reprezentuje grad Novi Sad i pomogne mu da postane Evropska prestonica kulture 2021.
Osim te novine, tokom cele godine Kisač je bogat raznim manifestacijama poput najposećenijeg dečjeg folklornog festivala „Zlatna brana”, Međunarodnog folklornog festivala „Šajkaši”, tu je Gitarijada, Dan Kisača, Dan kisačke sarme u organizaciji Društva kisačkih žena, dok je u oktobru Kisački spevnik, takmičenje u pevanju, a u novembru Festival pozorišta. U svemu tome, kao i u ostalim aktivnostima, imaju punu podršku Grada Novog Sada, Gradske uprave za kulturu i Gradskog veća za kulturu.
– U Kulturnom centru imamo 200 amatera aktivnih u folklornoj, pozorišnoj i pevačkoj grupi, koji reprezentuju Kisač na sedam slovačkih festivala u Vojvodini, a koji su od nacionalnog značaja – ponosan je Surovi, dodajući da je u planu nov projekat koji podrazumeva izgradnju objekta u kisačkom parku, koji bi služio za održavanje festivala. – Želimo i da rekonstruišemo prostor u Kulturnom centru da bi zgrada izgledala modernije. Takođe je važno što svim udruženjima dajemo svoje prostorije besplatno, kao i pribor koji im je neophodan. Tako da, ko želi da radi, uvek ima prostora.
L. Radlovački