Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Odluka o evropskoj prestonici kulture 13. oktobra

04.10.2016. 21:38 09:06
Piše:

Kandidatura Novog Sada za evropsku prestonicu kulture 2021. godine predstavljena je u Informativnom centru EU u Beogradu, gde su o njoj govorili predsednik

Organizacionog odbora „Novi Sad 2021” Nemanja Milenković, član Gradskog veća za kulturu Dalibor Rožić i savetnica u Ministarstvu kulture zadužena za evropske integracije u oblasti kulture Miroslava Turković. Novi Sad i Herceg Novi plasirali su se u finale za izbor kulturne prestonice Evrope u konkurenciji zemalja u procesu pridruživanja EU, a pobednik će biti proglašen 13. oktobra u Briselu. Prezentaciji su prisustovali članovi diplomatskog kora, predstavnici kulturnih institucija i nevladinih organizacija.

– Novi Sad karakteriše impozantno kulturno-arhitektonsko nasleđe, u njemu su smeštene neke od najstarijih i najznamenitijih ustanova koje su utemeljile razvoj kulture u našim krajevima generalno, ali je to i grad koji neguje savremeno kulturno stvaralaštvo – kazao je Dalibor Rožić. – Prilikom rada na aplikaciji, uveli smo suštinske pozitivne promene u kulturi našeg grada. Tu pre svega mislim na usvajanje Strategije razvoja kulture u Novom Sadu, na pokretanje dijaloga s nezavisnom kulturnom scenom, ali i drugim poslenicima u kulturnom životu grada i uopšte, stvorili smo ambijent da kultura dobije centralno mesto u društveno-političkom životu.

Ukoliko Novi Sad ponese titulu, biće to prvi put da grad iz zemlje koja nije članica EU bude proglašen evropskom prestonicom kulture. Jedan od osnovnih ciljeva projekta „Novi Sad 2021” je reintegracija Srbije u evropski kulturni prostor i jačanje kulturnih veza s evropskim umetnicima, organizacijama i kulturnim menayerima.

– Programski koncept kandidature ima izraženu evropsku dimenziju – istakao je Nemanja Milenković. – Četiri simbolička mosta i osam tema koji su stavljeni u fokus kandidature, važni su ne samo za Novi Sad nego i za celu Evropu. Putem novih „mostova”, grad Novi Sad će predstaviti, ali i ojačati, svoje kapacitete i potencijale.

Po njegovim rečima, evropska prestonica kulture nosilac je transformacije nekog grada, ističući da Novi Sad ima ogromne potencijale i kapacitete kao Srpska Atina, ali i kao centar kreativnih industrija Srbije i regiona.

– Kroz slogan „Za nove mostove” mi šaljemo poruku reintegracije Srbije u evropski kulturni prostor. S obzirom na to da u Novom Sadu živi 21 nacionalna zajednica, bilo je teško naći jedan identitet i zbog toga smo tražili simbol koji nas definiše, a to su mostovi – rekao je Milenković.

On je pojasnio da su kroz četiri mosta – dva postojeća („Duga” i „Sloboda”), jedan u izgradnji – „Nada” – i jedan koji će tek izgraditi i koji će imenovati sami građani, želeli da predstave iskušenja i resurse Novog Sada, osnovne vrednosti svog grada, ali i čitave Evrope, stavljajući akcenat na kulturno nasleđe, gostoprimstvo, mlade i kreativne industrije, povezujući pomirenje i migracije kroz kulturni dijalog.

Savetnica u Ministarstvu kulture Srbije zadužena za evropske integracije u oblasti kulture Miroslava Turković naglasila je da je titula evropska prestonice kulture važna s aspekta zajedničkog evropskog nasleđa i promocije kulturne raznolikosti, a da je cilj revitalizacija evropskih gradova. Ona je dodala da će Ministarstvo kulture, u skladu sa svojim mogućnostima, pružiti Novom Sadu svu potrebnu finansijsku i tehničku pomoć.

Evropska prestonica kulture ustanovljena je da bi se naglasilo bogatstvo i različitost evropskih kultura, ojačale kulturne veze među Evropljanima, spojili ljudi iz različitih evropskih zemalja, upoznale druge kulture, promovisalo uzajamno razumevanje i ojačao osećaj evropejstva.

S. Krstić

Piše:
Pošaljite komentar