Lukašenko: Srbija može da računa na Belorusiju
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko poručio je danas, posle sastanka sa srpskim premijerom Aleksandrom Vučićem, da će Belorusija nastaviti da podržava Srbiju
i založio se za jačanje trgovinske razmene između dve države.
Vučić: Sa Lukašenkom o vojno tehničkoj saradnji
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da je sa predsednikom Belorusije Aleksandrom Lukašenkom razgovarao o vojnotehničkoj saradnji i da će više o detaljima moći da govori početkom aprila.
"Ljudi u Srbiji treba da znaju da Srbija nije nikakva velesila, ali će Srbiju, svakome ko pomisli, biti mnogo teže da napadne nego što je to bi slučaj ranije i to je rezutlet naših dogovora, a o svim detaljima moći ću da govorim za mesec ili dva početkom aprila" poručio je premijer u obraćanju novinarima nakon sastanka.
Kako je rekao živimo u svetu prepunom promena, u svetu u kojem moramo da budemo sigurni da smo u stanju da obezbedmo stabilnost i bezbednost za građane i to je ono što je za nas važno.
Vučić je podvukao da nikoga nećemo da napadamo i ništa tuđe i ničije ne želimo "ali moramo da budemo uvek dovoljno spremni da svoju teritoriju i narod zaštitimo".
On je dodao da su otvorena brojna pitanja i apostrofirao da će radne grupe nastaviti razgovore i da će određena rešenja brzo biti nađena, a da su neke stvari već i dogovorene.
Premijer je dodao i da je sa predsednikom Belorusije razgovarao i o namenskoj industriji, o našim mogućnostima kada su u pitanju automatske i snajperske puške, a gde Belorusi mogu da učestvuju elektronikom gde jesu bolji od nas kao i o zajedničkom izvozu na treća tržišta.
Vučić se sastao sa Lukašenkom
Premijer Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas u Minsku sa predsednikom Belorusije Aleksandrom Lukašenkom. Vučić se prvog dana posete u Minsku sastao sa beloruskim premijerom Andrejom Kobjakovim, koji je istakao da je Srbija ključni ekonomski partner Belorusije na Balkanu.
Dva premijera prisustvovala su potpisivanju više međudržavnih sporazuma iz oblasti privrede, zdravstva, turizma, kulture, sporta i vojno-tehničke saradnje Srbije i Belorusije.
Vučić je izjavio je u Minsku da je sa zvaničnicima Belorusije razgovarao o nabavci oružja i oruđa, pre svega za zaštitu našeg neba, kao i o potencijalnoj nabavci "lovaca" i protivavionskog oružja, po najpovoljnijim uslovima. On je dodao da je bilo reči o sistemima za koje je do juče bilo nemoguće da ih Srbija ima.
"Razgovarali smo i o fabrikama koje će zajednički da proizvode oružje ili municiju za treća tržišta", rekao je Vučić.
Premijer je u Minsku rekao da je sa beloruskim zvaničnicima razgovarao i o stvaranju zajedničkih kompanija.
U srpskoj delegaciji su i ministar odbrane Zoran Đorđević i ministar privrede Goran Knežević, kao i gradonačelnici Smedereva Jasna Avramović, Valjeva Slobodan Gvozdenović i Sremske Mitrovice Vladimir Sanader.
Vučić se sastao i sa predsednikom Saveta Republike Nacionalne Skupštine Belorusije Mihailom Mjasnikovičem, koji je predložio nove oblike saradnje i zajedničke sednice tela dva parlamenta.
Premijer Srbije položio je venac na Spomenik Pobede u Minsku, obišao Hram Svih Svetih i Beloruski državni muzej istorije Velikog otadžbinskog rata.
Vučić: Lukašenko uskoro u Srbiji
Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas u Minsku da očekuje da predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko uskoro poseti Srbiju, ističući da on odlično razume poziciju i politiku naše zemlje.
Vučić je novinarima posle sastanka sa predsednikom Belorusije rekao da je razgovor trajao dvostruko duže od predviđenog i da je bio iskreno prijateljski, te da su Srbija i Belorusija relativno male zemlje i da imaju izrazito prijateljske odnose.
Navodeći da je Srbija nezavisna zemlja i da vodi svoju politiku, Vučić je preneo da mu je Lukašenko rekao da odlično razume poziciju i politiku naše zemlje, koja se nalazi na evropskom putu i ne želi da bude članica NATO.
"Mi smo mu na tome zahvalni i imaćemo sve bližu saradnju", rekao je Vučić, podsetivši da je Lukašenko već dao zadatak vladi da radi na povećanju trgovinske i robne razmene do 500 miliona dolara.
Na sastanku je, kako je preneo Vučić, bilo reči o ekonomskoj saradnji, uvećanju trgovinske razmene, saradnji u mašinskoj i metalskoj industriji, poljoprivredi, namenskoj industriji.
Vučić je rekao da je pozvao predsednika Lukašenka da poseti Srbiju, zvanično ili nezvanično - da dođe na odmor, navodeći da "u Srbiji niko neće morati da se krije, jer su Belorusi veliki prijatelji srpskog naroda".
"Saznao sam kako su neki hteli iza ugla da se sreću sa njim, pošto su se stideli Belorusije, beloruskog naroda ili vlasti...Mi veoma poštujemo i cenimo beloruski narod i poštujemo njihovo rukovodstvo", naveo je Vučić.
Investitori iz Belorusije su zainteresovani da učestvuju u privatizaciji naših kompanija, a srpski privrednici mogu da rade u Belorusiji i zarađuju novac, rekao je Vučić.
Kako je naznačio postoje potencijali za izvoz poljoprivrednih prerađevina iz Srbije, saradnju u oblasti semena i pripreme zemljišta, ali i u oblasti zaštite životne sredine, namenske proizvodnje i zajedničkog izvoza na treća tržišta.
"Moramo mnogo da radimo da bismo stazu prijateljstva još bolje utabali i da bismo mogli da ostvarimo još bolje rezultate u korist naroda Srbije i Belorusije", naveo je Vučić.
Upitan da li je taj put trasiran ovom posetom Minsku, Vučić je naveo da je siguran da jeste, dodajući da je srpska delegacija dočekana na veličanstven način, između ostalog i Hramu Svih Svetih, koji gradi država Belorusija.
"U Hramu su nas dočekali kao braću, nosim poklone patrijarhu Irineju i jednu prelepu veliku ikonu Svetog Jovana Krstitelja za Hram svetog Save. I to govori o našem prijateljstvu i bratskom odnosu dva naroda", istakao je Vučić.
(Tanjug)
(Tanjug)