Da mladi pamte bazumlje fašizma
BEČEJ: Vlada AP Vojvodine u saradnji s Eparhijom bačkom i najvećom potiskom lokalnom samoupravom organizovala je u Gradskom pozorištu Bečej završno obeležavanje sedam
i po decenija od Šajkaško-novosadske racije januara 1942. godine u kojoj je na najsuroviji način pogubljeno preko 12.000 Srba, Jevreja i Roma.
- Odlukom da se duhovno veče održi u Bečeju, dobili smo priliku da mladima ukažemo na značaj i značenje dešavanja od pre 75 godina. Samo tako možemo biti sigurni da će i generacije koje dolaze kroz 75 godina govoriti o strašnom događaju koji je produkt bezumlja fašističke ideologije - naglasio je u pozdravnoj besedi predsednik opštine Bečej Dragan Tošić.
Prigodnim rečima skup su pozdravili potpredsednica Skupštine AP Vojvodine Snežana Sedlar, a sekretar Eparhije bačke protojerej Vladan Simić je naglasio da se strašni zločin ne sme prepustiti zaboravu:
- Još gore i teže od prepuštanja zaboravu jeste pokušaj pojedinaca u onom posleratnom vremenu da zataškaju istinu o Raciji, ali i u aktuelnom vremenu da se izjednače žrtve Racije s onima koje su se dogodile neposredno po oslobođenju naše zemlje u Drugom svetskom ratu. Verovatno i među njima ima nevinih žrtava, ali najvećim delom su stradali oni koji su izvršili zločine kojih se sećamo. Zato s ovog i ovakvih skupova ne treba skrivati istinu i što je još gore da od nje pravimo poluistine - rekao je Simić.
Protojerej mr Milovan Miodragović nadahnutim rečima predstavio je knjigu arhimandrita Jovana Radosavljevića „Racija i logori u Bačkoj tokom Drugog svetskog rata“, koja je svetlost dana ugledala povodom obeležavanja 70-godišnjice strašnog zločina od 4. do 28. januara 1942. godine. Poenta ovog istoriografskog dela izrečena je u jednoj rečenici – Sve što potomci ubijenih mogu da zaborave, ubice mogu da ponove!
- Krajem januara pre sedam i po decenija bilo je slično vreme kao ovih dana. Temperatura se spuštala i do minus 25 stepeni Celzijusovih, a nedužni građani Bečeja su skidani do gole kože i tako obnaženi kaminionima prebacivani do prevodnice Kanala u Tisu i tu su na najmonstruozniji način ubijani i u zamrznutu Tisu bačeno je preko dve stotine Jevreja, Roma i Srba. Pokolj je završen pred zoru 28. januara i posle toga su zločinci napravili proslavu u hotelu, kao da se ništa nije dogodilo - naglasio je u svojoj besedi kustos istoričar Gradskog muzeja Bečej Nemanja Karapandžić.
Skup se završio projekcijom tridesetominutnog dokumentarnog filma „Deca besmrtnosti“ u produkciji Eparhije bačke, koji je po scenariju Dušana Stokanovića režirao Miloš Popović.
V. Jankov