Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Poslednje prijave za Sajam vinogradarstva i voćarstva u Irigu

04.04.2019. 12:38 12:40
Piše:
Foto: Opština Irig

IRIG: Sajam vinogradarstva i voćarstva „Vivo Irig“ održaće se u nedelju, 14. aprila, pored stadiona FK „Radnički“ u Irigu s početkom u 9 časova.

Do sada se prijavilo više od 30 izlagača iz cele zemlje, a svi zainteresovani mogu da se prijave još danas i sutra, ukoliko žele da izlože svoju opremu iz oblasti voćarstva i vinogradarstva, pčelarstva, ili svoja vina.

Izlaganje se ne naplaćuje ove godine, a poseban žiri biće zadužen za proglašenje najboljeg noviteta među izloženim proizvodima. Programski savet Sajma kojim predsedava profesor novosadskog Poljoprivrednog fakulteta Zoran Keserović najavio je održavanje ovog sajma kao jedinstvenog u Srbiji, jer je organizovan iz dva dela. Prvi deo je već održan u decembru prošle godine i bavio se edukacijom poljoprivrednika, dok će drugi deo biti izložbeni.

U savetu manifestacije su profesor Nada Plavša sa Poljoprivrednog fakulteta iz Novog Sada, direktor Agencije za ruralni razvoj opštine Irig Fedor Pušić, osnivač Udruženja „Agroprofit“ Čedomir Keco, predsednik Opštine Irig Stevan Kazimirović, kao i predstavnici lokalnih vinarija.

Zoran Keserović kaže da voćarstvo i vinogradarstvo po kvalitetu i sorti zasada, kao i standardima proizvodnje zaslužuje ozbiljnu analizu celog sektora, ali i mere u vidu podsticaja i investicija.

- Kada se uz ovo doda i različit način čuvanja voća, vidi se potreba za više neophodnih mera, kao i državne podsticaje. Hitno je potrebno voćarsku proizvodnju obuhvatiti i definisati zakonom o integralnoj proizvodnji i pospešiti organsku proizvodnju - smatra Keserović i dodaje da je neophodna uređena proizvodnja, kontrola i uvoz sadnog materijala, kao i da se pojača sadnja perspektivnih voćnih vrsta kao što su trešnja, kruška, dunja, jagoda, leska i orah.

Potrebni su selektivni podsticaji za voćarstvo, ali i reonizacija za ovu proizvodnju. Vinogradari predlažu, kaže Keserović, da se posebni podsticaji uvedu za podizanje zasada vinograda novostvorenih autohtonih sorti kao značajne mere posebnosti u vinogradarstvu i vinarstvu.

Na Sajmu će posetioci moći da vide i prodajnu izložbu opreme, mašina, traktora, raznih alata, sadni materijal, zaštitna sredstva, ograde, tehnike za navodnjavanje, pakovanja i raznu drugu opremu. Direktor Agencije za ruralni razvoj opštine Irig Fedor Pušić kaže da će predstojeća priredba ponuditi vinogradarima i novitete iz oblasti izvoza i prodaje voća i vina, agrotehnike, zaštite, proizvodnje, investicija, kao i panel diskusije.

- Pored edukativnog dela među događajima na sajmu biće organizovana i mala škola kalemarstva za najmlađe, izložba suvih šljiva, kao i ponuda fondova - kaže Pušić.

Organizatori ovog sajma su Agencija za ruralni razvoj opštine Irig i Udruženje „Agroprofit“ iz Novog Sada, dok je Opština Irig pokrovitelj, uz podršku Pokrajinskog sekreterijata za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i Opštine Osečine.

- Sajam koji organizujemo je način da afirmišemo vinogradarstvo i voćarstvo na domaćem terenu, ali i podignemo rodnost. Sajam će pratiti i nauka i struka, pa očekujemo da će biti više nego uspešan- kaže predsednik Opštine Irig Stevan Kazimirović.

M. Stakić

Piše:
Pošaljite komentar