Osuđeni u slučaju Perišić traže ponavljanje sudskog postupka
BEOGRAD: Odbrana pravosnažno osuđenih za špijunažu u aferi "Perišić" iz 2002. godine, podnela je zahtev Višem sudu u Beogradu za ponavljanje krivičnog postupka, odnosno uložili su vanredni pravni lek.
Apelacioni sud u Beogradu je u martu prošle godine povećao kazne osuđenjima i pravosnažno osudio nekadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije Momčila Perišića, zbog izvršenja krivičnog dela špijunaža na kaznu zatvora od četiri godine.
Pored Perišića pravosnažno su osuđeni i Miodrag Sekulić i Vladan Vlajković za odavanje vojne tajne na kazne zatvora od po godinu i po dana.
Trećeosuđeni u ovom predmetu, Vlajković, danas je na konferenciji za medije izneo nove dokaze o tome, kako tvrdi, da je "ta afera montirana", krivotvorenjem dokumentacije, kao i da je falsifikovan ključni fizički dokument na osnovu kojeg je osuđen Perišić.
Kako kaže, Perišiću je presuđeno za davanje jednog jedinog dokumenta - izveštaj sa kolegijuma načelnika Generalštaba.
"Falsifikovan je ključni fizički dokument, to baca sumnju na čitav proces", kazao je Vlajković i dodao da je Perišić osuđen samo na osnovu potvrde i da nema nikakvog tajnog dokumenta koji je predat Amerikancu Džonu Nejboru.
Vlajković, nekadašnji pripadnik Vojske Jugoslavije, je govoreći optužio predstavnike vrha vlasti SRJ za, kako je kazao, nameštanje afere Perišiću.
Pripadnici Kobri, koji su učestvovali u hapšenju Perišića, su kako tvrdi Vlajković, zloupotrebljeni, kao i da je tu akciju organizovala Uprava bezbednosti bez da je iko iz Kobri znao koga hapsi.
On je podsetio da je Perišić odgovorao u Hagu za granatiranje Sarajeva, Zagreba i da je u tom sudu odbio nagodbu da prihvati komandnu odgovornost za operacije koje je sprovodio Ratko Mladić, a da dobije manju kaznu.
Perišić je osuđen jer je 14. marta 2002. godine u restoranu “Šarić” na Ibarskoj magistrali predao tajne vojne podatke službeniku ambasade SAD Džonu Nejboru, koji su kod njega kasnije pronađeni.
U pitanju je zapisnik sa kolegijuma načelnika Generalštaba Vojske Jugoslavije održanog 11. oktobra 2001. godine, koji je označen stepenom tajnosti „Vojna tajna-strogo poverljivo“ i sadrži tajne vojne podatke, a koji je, prilikom intervencije organa bezbednosti Vojske Jugoslavije i vojne policije pronađen kod pomenutog američkog državljanina.
Prema presudi, Sekulić je vršći dužnost samostalnog referenta za informatičku podršku u kabinetu načelnika Generalštaba postupajući suprotno svojim dužnostima čuvanja i zaštite javnih podataka, sa računara presnimavao na diskete naročito poverljive podatke sadržane u zapisnicima sa kolegijuma NGŠ VJ koji su stepenovani kao „Vojna tajna – strogo poverljivo“, te pristup zapisnicima sa ovih kolegijuma zaštitio šiframa, a zatim ih dostavljao Vlajkoviću koji ih je, znajući da se radi o disketama koje sadrže vojne tajne, predavao Perišiću.
Nejbor se tada pozvao na diplomatski imunitet.