SVEČLJA I KURTIJEVI EKSTREMISTI UPLAŠENI: Boje se ministra odbrane Vučevića i načelnika Generalštaba Mojsilovića
Potpredsednik Vlade i ministar odbrane Miloš Vučević istakao je 2. oktobra, da je saradnja Ministarstva odbrane i Vojske Srbije sa KFOR-om dobra i kontinuirana: „Ona teče, ona funkcioniše u skladu sa Rezolucijom 1244 Saveta bezbednosti UN i u skladu sa Vojno-tehničkim sporazumom iz Kumanova. Ona postoji godinama. Gotovo je svakodnevna, od nivoa načelnika Generalštaba Vojske Srbije i komandanta KFOR-a, do nivoa Komisije za implementaciju Vojno- tehničkog sporazuma. Saradnja je zasnovana na uzajamnom poštovanju i korektno se odvijala. I to su nepobitne činjenice.“
Svečlja zbog straha pokušava da diskredituje naše političare
Upravo ove nepobitne, za Srbiju veoma važne činjenice, bile su meta opasnih napada tzv. ministra unutrašnjih poslova lažne države „Kosovo“ Dželjalja Svečlje, koji je tvrdio da su Srbi, koji su se branili od napada albanskih specijalnih jedinica kod manastira Banjska 24. septembra, bili obučavani na teritoriji uže Srbije.
On ide i korak dalje optužujući da su u toj obuci „učestvovali predsednik Srbije Aleksandar Vučić, ministar odbrane Miloš Vučević i načelnik Generalštaba Milan Mojsilović.“ Sada je jasno koje su to ličnosti u vrhu srpske države koje se Kurtijevi ekstremisti najviše boje i na koje usmeravaju bestidne pokušaje diskreditacije.
Naši neprijatelji veoma dobro znaju da je saradnja Vojske Srbije i KFOR-a, još od 1999. godine, besprekorna i da predstavlja srž bezbednosne stabilnosti regiona. Počevši od povlačenja sa teritorije Kosova i Metohije u savršenom poretku, pre roka i uz očuvanu tehniku, bez i jednog incidenta, naša vojska i policija stekle su veliko poštovanje međunarodnih vojnih snaga. Njihovi pripadnici su svedočili da to nisu bili prizori poražene vojske, već ozbiljne i organizovane sile, koja je odbranila svoju čast i dostojanstvo i koju ni višemesečna, brutalna NATO agresija nije slomila. Zbog takve reputacije i dokazane ozbiljnosti, već 2001. godine dozvoljeno je da srpske snage bezbednosti zaposednu u potpunosti, do tada demilitarizovanu Kopnenu zonu bezbednosti, i izađu na administrativnu liniju sa južnom pokrajinom. Sve operacije vojske i policije izvršene su besprekorno, od marta do maja te godine, uprkos mnogim licemernim ograničenjima međunarodnog faktora. Tada su se srpska vojska i KFOR našli u direktnom dodiru, a saradnja je bila toliko uspešna, da za 22 godine nije zabeležen nijedan incident. Ozbiljnošću države i profesionalizmom vojske 2015. godine je konačno ukinuta i Vazdušna zona bezbednosti, koja ja na prostoru od čak 25 kilometara od administrativne linije ograničavala suverenitet Srbije nad sopstvenim nebom.
Stomatolog sa terorističkim stažom
Kurti i Svečlja žele da zaustave Vojsku Srbije u daljem razvijanju kapaciteta kontrole administrativne linije i potencijalne munjevite reakcije na šire etničko čišćenje Kosova i Metohije. Pošto Vojno- tehnički sporazum iz Kumanovapredviđa da nikakve „snage Republike Srbije sa vojnim sposobnostima“ ne
mogu da budu razmeštene u pokrajini bez odobrenja KFOR-a, a da taj termin podrazumeva i „naoružane civilne grupe“ i „njima pridružene paravojne grupe“, ekstremisti iz Prištine žele samoorganizovani oružani otpor Srba kod Banjske da prikažu kao grupaciju koju je organizovala, obučila i u pokrajinu uputila Srbija, time kršeći akte koje je poštovala preko dve decenije.
Međutim, Svečlja, po struci stomatolog, koji misli da mu teroristički staž u OVK pruža neka vojnička znanja, temeljno je poražen u medijskom ratu koji je pokrenuo protiv Vojske Srbije. Ministar Vučević i general Mojsilović su efikasno i besprekorno raskrinkali sve tzv. „argumente“ koje je nevešto i
amaterski plasirao Svečlja. Pred međunarodnom javnošću dokazali su da na objavljenim snimcima ne mogu biti vozila Vojske Srbije i da starije pešadijsko naoružanje proizvedeno u Srbiji obilato koriste i pripadnici tzv. „Kosovske policije“.
Vučević: Ako treba da uđemo na Kosovo, uradićemo to efikasno, profesionalno i uspešno
Tokom svog obraćanja ministar Vučević je istakao da „ukoliko Vojska Srbije dobije takvu naredbu predsednika Republike Srbije, kao vrhovnog komandata, da njene jedinice uđu na teritoriju Kosova i Metohije, kao dela Republike Srbije
– Vojska Srbije će takav zadatak izvršiti efikasno, profesionalno i uspešno.“
Zbog ovog izražavanja rešenosti da se nikada ne isključi upotreba vojne sile, u skladu sa međunarodnim pravom i Rezolucijom 1244, kao krajnje mere za zaštitu srpskog naroda u južnoj pokrajini, rukovodstvo zemlje je pod stalnim napadima dela opozicije koji bi davno odustao od Kosova i Metohije i predao tamošnji narod etničkom čišćenju, dok oni koji napadaju sa pozicija desničarskog ekstremizma, zameraju što ministar Vučević i predsednik Vučić pozivaju na veću ulogu i brojnost KFOR-a. Takve pozicije su besprizorno licemerje, imajući u vidu da je upravo to vojno prisustvo jedino u skladu sa Rezolucijom 1244 i da su pripadnici međunarodnih snaga ipak 2004. godine usmrtili čak 11 albanskih terorista tokom Martovskog pogroma, te da su italijanske padobranske snage za svoje napore da sačuvaju živote Srba i
pravoslavne svetinje odlikovani od Srpske Pravoslavne Crkve.
Međunarodni faktor je zasigurno razumeo poruku srpskog rukovodstva i naroda – KFOR ima obavezu da zaštiti Srbe na Kosovu i Metohiji i njihovu punu podršku da realizuje mandat koji ima od Ujedinjenih nacija. Vojska Srbije mu ostaje partner u tom zadatku, ali se ne može i neće odreći prava na dejstvo, ukoliko svi drugi procesi iznevere mir i bezbednost na jugu naše zemlje.
Sava Stambolić, analitičar