U SRBIJI S HIV-OM ŽIVI 3.550 LJUDI Terapija onemogućava prenos virusa
- Statistika pokazuje da gotovo 50 odsto osoba koje saznaju da imaju HIV već imaju oštećen imuni sistem, što ukazuje na to da se nisu testirali na vreme.
U Srbiji se više od 90 odsto infekcija prenosi seksualnim putem, najzastupljenija je grupa uzrasta od 30 do 50 godina, većinom muškarci. Danas u Srbiji sa HIV-om živi oko 3.550 ljudi, a procene SZO govore da još između 600 i 1.200 osoba nije svesno svog stanja. Osobe koje žive sa HIV u Srbiji imaju mogućnost da žive dug i kvalitetan život. Terapija smanjuje broj virusnih kopija do nivoa koji onemogućava prenos HIV. Savremena terapija čuva imuni sistem i štiti partnere obolelih, sprečavajući dalje širenje infekcije. Osim toga, terapija se koristi i kao prevencija, gde osobe uzimaju lekove pre ili nakon rizičnih situacija kako bi smanjile mogućnost infekcije – objašnjava prim. dr Biljana Begović Vuksanović, epidemiolog i šef Odseka za HIV/ AIDS i PPI u Gradskom zavodu za javno zdravlje Beograd.
Nakon nekoliko meseci od početka lečenja, broj virusnih kopija u cirkulaciji se do te mere smanji da infekcija više ne može da se prenese. U našoj zemlji dostupna je najsavremenija terapija. Tokom Evropske nedelje testiranja, pozivaju se svi građani da se testiraju i uključe u kampanju „HIV i zdrav“ koja menja percepciju o HIV, razbija tabue i pruža podršku onima koji žive sa ovim virusom.
Infektolog Univerzitetskog Kliničkog centra Srbije dr Ivana Gmizić kaže kako zahvaljujući savremenoj antiretrovirusnoj terapiji (ART), HIV danas nije smrtna presuda, već hronično stanje koje se uspešno kontroliše. Osobe koje redovno uzimaju terapiju mogu imati životni vek izjednačen sa opštom populacijom.
- Ključno je da postignu nemerljivu viremiju – što znači da ne mogu preneti virus, a što potvrđuje i poruka N=N, odnosno ‘Nemerljiv = Nezarazan’. Ova činjenica ima moć da ne samo zaštiti zdravlje, već i razbije duboko ukorenjenu stigmu. Ipak, polovina osoba i dalje sazna za HIV tek u poodmakloj fazi, jer infekcija može dugo trajati bez simptoma. Zato je testiranje presudno, brzo, jednostavno i dostupno, ono omogućava rano započinjanje terapije i zaštitu imunog sistema. Prevencija i rana dijagnoza, uz PrEP i PEP kao moderne preventivne alate, čine osnovu uspešne borbe protiv virusa – ističe dr Ivana Gmizić.
Centar za seksualno i reproduktivno zdravlje “Potent” već dugi niz godina pruža podršku osobama koje žive sa HIV-om (PLHIV), uz poseban fokus na edukaciju i podizanje svesti o važnosti prevencije, dijagnostike i lečenja.
- Naša misija je da osobama koje žive sa HIV obezbedimo pristup zdravstvenim uslugama, psihološkoj podršci i da im pomognemo da žive dostojanstveno, bez stida i diskriminacije. Pružamo dobrovolno, poverljivo savetovanje i testiranje (DPST) uz podršku stručnjaka iz oblasti HIV-a i seksualnog zdravlja. Testiranje je besplatno, anonimno i obavlja se u sigurnom i podržavajućem okruženju, svakog radnog dana, uz prethodno zakazivanje putem našeg sajta. Naš tim pruža sve potrebne informacije i podršku tokom procesa – kaže Aleksandar Nikolić, iz Centra za seksualno i reproduktivno zdravlje „Potent“.