(VIDEO) NA DAN INAUGURACIJE NOVOG PAPE POLICIJA SE DIGLA NA NOGE DA TRAŽI SRBINA Evo šta se desilo: "Bilo je jezivo"
Usred svečanosti inauguracije pape Lava XIV, koja je juče održana u Vatikanu uz stroge bezbednosne mere, jedan srpski državljanin zatekao se u krajnje neobičnoj situaciji.
Naime, njega je tražila policija zbog turističkog nadletanja helikopterom nad Rimom, gde su jednim delom prešli i preko Vatikana.
LJ. M. (60), Srbin koji godinama živi i radi u Švajcarskoj, našao se u Rimu u trenutku kada je ceo svet posmatrao imenovanje pape Lava, a da će zbog toga imati neprilike -nije mogao ni da sanja.
Naime, kao poslovni saradnik kompanije "Jokohama", imao je prilike da helikopterskom letu iznad Rima – koji je, nenamerno, uključivao i prelet u blizini Vatikana, neposredno pre samog početka verskog događaja.
LJ. i još jedna devojka iskoristili su priliku da iz vazduha vide Rim. Međutim, ne znajući za detaljne zabrane vazdušnog prostora koje su bile na snazi zbog dolaska crkvenih i državnih zvaničnika iz celog sveta, pilot je delimično ušao u zonu pojačanog nadzora oko Vatikana. Šta je učinio saznao je tek par sati nakon sletanja na zemlju.
“Let je bio dogovoren unapred, sve je bilo regularno... nismo ni slutili da smo narušili bilo kakvu zabranu Samo su se odjednom pojavili u hotelu”, priča LJ. za "Blic".
"Nisam znao da li da se smejem ili da paničim"
Da sve bude još komičnije, pre leta je posetio Vatikan, a sam hotel im je bio smešten u neposrednoj blizni, na par minuta hoda. Kada se policija pojavila u holu, bio je u šoku, ali nakon razgovora sa bezbednosnim službama Italije situacija se razjasnila.
-Bilo je jezivo. Da ti neko dođe u hotel i traži te tako, ma nisam znao da li da se smejem ili da paničim. Ispostavilo se da smo zašli u deo gde nismo smeli. Meni i devojci koja je letela isto su uzeli dokumente, objasnili su nam o čemu se radi i šta smo uradili - priča LJ. kroz smeh za Blic.
Pilota "ribali"
Kako je rekao za "Blic", najviše primedbi dobio je pilot, koji je snosio verbalne posledice, i najviše je "riban" od strane karabinjera i bezbedonosnih službi koje su se takođe našle tu.
“Nama je prošlo, ali pilot je imao ozbiljan razgovor. Izvukli smo se, ali ne bih voleo da mi se nešto slično ponovi”, rekao je on na kraju razgovora za "Blic" kroz smeh.
Inauguracija pape Lava XIV, prvog američkog poglavara Rimokatoličke crkve u istoriji, održana je 18. maja na Trgu Svetog Petra u Vatikanu pred više od 200.000 vernika i uz prisustvo više od 150 svetskih delegacija. Zbog dolaska brojnih crkvenih i političkih lidera, mere bezbednosti u Rimu bile su podignute na najviši nivo.