„PODRŽAĆU PRIMIRJE, MOŽDA“ Tramp: Podrška prekidu vatre između Izraela i Irana "u zavisnosti od okolnosti"
VAŠINGTON: Predsednik SAD Donald Tramp izjavio je danas da bi mogao da podrži prekid vatre u sukobu Izraela i Irana "u zavisnosti od okolnosti".
Na pitanje novinara da li bi podržao prekid vatre dok traju pregovori, Tramp je rekao: "Možda, u zavisnosti od okolnosti", prenosi Rojters.
Prema njegovim rečima, Evropa ne bi mogla mnogo da pomogne u ratu između Irana i Izraela.
Iran ne želi da razgovara sa Evropom. Žele da razgovaraju sa nama. Evropa neće moći da pomogne u ovome, rekao je Tramp.
Ministar spoljnih poslova Irana Abas Arakči sastao se danas sa evropskim kolegama u Ženevi radi razgovora usmerenih na uspostavljanje puta ka diplomatiji oko iranskog nuklearnog programa.
Evropski ministri spoljnih poslova pozvali su Iran da sarađuje sa Vašingtonom oko svog nuklearnog programa, ali su razgovori završeni bez znakova napretka.
Tramp i Bela kuća ranije su saopštili da će u naredne dve nedelje odlučiti da li će se SAD umešati u izraelsko-iranski rat.
"Gabard nije u pravu"
Američki predsednik izjavio je danas da je direktorka Nacionalne obaveštajne službe Tulsi Gabard pogrešila kada je sugerisala da nema dokaza da Iran gradi nuklearno oružje.
Tramp je osporio obaveštajne procene koje je ranije ove godine iznela Gabard da Teheran ne radi na nuklearnom oružju.
Ona nije u pravu, rekao je Tramp u razgovoru sa novinarima na aerodromu u Moristaunu, u Nju Džerziju, prenosi Rojters.
Gabard je u martu svedočila pred Kongresom da američka obaveštajna zajednica i dalje procenjuje da Teheran ne radi na nuklearnoj bojevoj glavi.
Kancelarija Gabardove izdala je saopštenje u kojem se navodi da su šefica obaveštajne službe i Tramp "na istoj strani" u vezi sa statusom iranskog nuklearnog programa, navodi Rojters.
Izvor upućen u izveštaje američkih obaveštajnih službi rekao je, međutim, Rojtersu da se procena koju je predstavila Gabard nije promenila i da je procenjeno da bi Iranu trebalo do tri godine da izgradi bojevu glavu kojom bi mogao da pogodi metu po svom izboru.
Tramp je često negirao nalaze američkih obaveštajnih agencija, za koje su on i njegove pristalice tvrdili da su deo "duboke države" koju čine američki zvaničnici koji se protive njegovom predsedništvu.
Republikanski predsednik se više puta sukobljavao sa američkim obaveštajnim agencijama tokom svog prvog mandata, između ostalog i zbog procene da je Moskva radila na tome da utiče na predsedničke izbore 2016. godine u njegovu korist.
Iran negira da razvija nuklearno oružje, tvrdeći da je njegov program obogaćivanja uranijuma isključivo u mirnodopske svrhe.