DO KADA MORAJU DA SE UKLONE KLIMA UREĐAJI SA FASADA? Za pojedine zgrade rok se približava POSTUPAK SKUP I KOMPLIKOVAN, MAJSTORA MALO
Miloš Banjac iz Srpskog komiteta Svetskog saveta za energiju kaže za RTS da su Zakonom o planiranju i izgradnji propisana tri vremenska roka da se uklone spoljne jedinice klima-uređaja i postanu "nevidljive", u zavisnosti od toga gde se nalazi zgrada i da li je zgrada javne namene ili nije.
Zbog tropskih vrelina, klima-uređaji postali su neophodnost. Ali, po Zakonu o izgradnji i planiranju, njihovi spoljni delovi moraju biti nevidljivi za prolaznike i definisani su rokovi za njihovo uklanjanje sa fasada.
Generalni sekretar Srpskog komiteta Svetskog saveta za energiju Miloš Banjac rekao je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da je Zakon objavljen u Službenom glasniku 28. jula 2023. godine, sa rokom da njegova primena počne osam dana od datuma objavljivanja.
"Znači, 4. avgust je taj datum od kojeg počinje da se računa vreme za sve odredbe zakona koje su propisane“, napominje Banjac.
Što se tiče klima-uređaja propisana su tri vremenska roka, u zavisnosti od toga gde se nalazi zgrada i da li je zgrada javne namene ili nije.
"Najkraći rok je za zgrade javne namene koje se nalaze u zonama koje su kulturno-istorijske celine ili su same kulturna dobra i za njih je rok dve godine. To je taj rok koji ističe 4. avgusta. Drugu grupu predstavljaju zgrade koje nisu zgrade javne namene, a isto se nalaze u tim zonama i za njih je rok pet godina i, konačno, za sve ostale građane i javne ili nejavne objekte rok je deset godina“, objasnio je Banjac.
Šta koči proces uklanjanja uređaja
Banjac kaže da je proces počeo, ali je dugotrajan. "Obično se kroz neke programe energetske sanacije zgrada javne namene istovremeno vrše i uklanjanje tih klima-uređaja, odnosno izmeštanje na druge lokacije ili se menjaju kompletno sistemi za hlađenje. U tom smislu, rokovi su kratki, nešto je urađeno, naravno nije dovoljno, trenutno je to i nemoguće završiti u ovakvom kratkom roku, niti postoji dovoljan broj instalatera, na njih se čeka, posebno kad su vreline, to je neki rok, najmanje sedam do 10 dana kad vi možete da dobijete prvog majstora, a na kraju to nije ni tako jednostavno“, dodaje Banjac.
Prema njegovim rečima, u nekim slučajevima čak i tehnički je neizvodljivo.
Mogu li rokovi biti prolongirani
Banjac smatra da je na neki način to problem, jer oblast nije definisana uredbom, nego baš zakonom.
"Zakonske odredbe mogu samo zakonom da se menjaju, tako da bi po hitnoj proceduri zakon trebalo da uđe ponovo u skupštinsku proceduru i da se rokovi promene“, navodi Banjac.
Koliko košta ugradnja i uklanjanje
Navodi da cena ugradnje zavisi od veličine običnih klima-uređaja, za one manje od 18.000 dinara u Beogradu, a za malo veće 24.000 dinara.
Kada je u pitanju izmeštanje, to košta i više zato što morate da sklonite jednu jedinicu i premestite je na neko drugo mesto.
"Za uobičajene slučajeve, oko 300 evra bi moglo da košta“, kaže Banjac, potvrđujući da će građani to sami finansirati.
"Ali, da samo ne dižemo paniku, rok za građane koji nisu u tim zaštićenim zonama je 10 godina, znači još osam godina ako računamo od 4. avgusta“, dodaje Banjac.
Kakva je praksa u Evropi
Nećete videti klima-uređaje ni u jednom evropskom gradu, ni manjem, ni većem, na uličnim fasadama, istakao je gost Dnevnika.
"Dakle, to je kod njih zabranjeno već od početka kada se zgrade grade. To je, inače, i ovim Zakonom o planiranju i izgradnji propisano – ni nove zgrade ne smeju da imaju jedinice na uličnim fasadama“, podvukao je Banjac.
Gde staviti klime – gde ih izmestiti
Zakon je to prebacio na odluke gradova, tako da grad Beograd je konkretno doneo odluku o komunalnom redu koji kaže da mogu da se stave ili u lođe, odnosi se na ulične fasade, ili na bočne fasade, ili na dvorišne fasade, ili na krovove stambenih jedinica, dodaje Banjac.
Zakon važi za celu Srbiju, a konkretno ova odluka Grada Beograda, za grad Beograd, gde smeju da se stave te jedinice.
"Zato što s jedne strane narušavaju izgled grada, zato su, pre svega, na udaru zaštićene zone, a u izvesnom smislu ugrožavaju bezbednost građana“, istakao je Banjac.
Gde je najbolje staviti klima uređaj
Banjac kaže da se klime mogu postaviti u unutrašnjem delu zgrade, u nekom hladovitom mestu.
"Što se tiče unutrašnje temperature, preporuka je da se krene na nekih 25 stepeni, da se na tu temperaturu podesi klima-uređaj i onda da vidimo ako nam je vruće, malo da smanjimo, ako nam je dovoljno dobro, da se zadržimo na toj temperaturi. U svakom slučaju, klime ne treba držati sve vreme uključene, one hlade vazduh. Čim izađete, gasite klimu ako niste u prostoru u kojem boravite“, zaključio je Miloš Banjac.