IZDAJA! Ilon Mask formirao 'Američku partiju;' DA LI NA TO IMA PRAVO?
VAŠINGTON: Američki milijarder Ilon Mask izjavio je danas da je formirao Američku partiju u cilju, kako je rekao, vraćanja slobode američkom narodu.
''Kada je u pitanju bankrotiranje naše zemlje rasipništvom i korupcijom, živimo u jednopartijskom sistemu, a ne u demokratiji. Danas je Američka partija formirana da vam vrati slobodu'', rekao je Mask na mreži X.
On je to rekao dan nakon što je na mreži X objavio anketu, na kojoj su dve trećine anketiranih izrazile da se slažu sa formiranjem nove partije.
Početkom juna, Mask je najavio mogućnost formiranja nove partije, nakon javnih nesuglasica sa predsednikom SAD Donaldom Trampom.
On je tada prihvatio predlog jednog pratioca na X da se nova stranka zove "Američka partija", nalik nazivu "America PAC", komitet za političku akciju, koji je Mask osnovao prošle godine.
Taj komitet je prikupio 239 miliona dolara kako bi se Trampu i drugim republikanskim kandidatima pomoglo na izborima 2024. godine.
Ilon Mask, kao američki državljanin, ima puno pravo da osnuje političku stranku u Sjedinjenim Američkim Državama. Ustav i zakoni SAD ne ograničavaju broj političkih stranaka niti pravo građana da ih osnivaju, tako da se nove političke opcije često pojavljuju. Međutim, američki politički sistem je duboko ukorenjen u dvopartijskoj strukturi, koju dominiraju Republikanska i Demokratska stranka. Ostale, manje stranke, učestvuju u političkom životu, ali retko imaju veći uticaj na izborne rezultate, osim u situacijama kada podele glasove i time utiču na ishod u korist jedne od velikih stranaka.
U tom kontekstu, osnivanje stranke od strane Maska može imati više značenja. Pre svega, zahvaljujući svojoj medijskoj moći i uticaju na društvenim mrežama, on bi mogao da nametne nove teme u javnom diskursu i pokrene debate koje se ne uklapaju u postojeće platforme klasičnih stranaka. Bez obzira na to da li bi njegova stranka osvojila glasove u dovoljnoj meri da postane relevantna u Kongresu ili na predsedničkim izborima, sam njegov ulazak u političku arenu ima potencijal da uzdrma političku scenu SAD.
Maskova kampanja bi, ako je pokrene u punom kapacitetu, verovatno bila nesvakidašnja – i po načinu finansiranja i po pristupu biračima. Sa pristupom milijardama dolara i direktnom komunikacijom putem sopstvene platforme (X), on ne bi morao da se oslanja na tradicionalne medije ili konvencionalne mehanizme političke mobilizacije. To bi moglo privući deo glasača koji su nezadovoljni postojećom političkom ponudom, ali istovremeno i izazvati određene podele unutar već postojećih izbornih baza.
Iako šanse da nova stranka uđe u sam vrh američke politike nisu velike, naročito u kratkom roku, ona može imati indirektan uticaj – preusmeravanjem glasova, nametanjem tema i pritiskom na druge političke aktere da preispitaju svoje stavove. U suštini, ako Mask zaista uđe u politiku kroz novu stranku, to može biti više signal o dubljem nezadovoljstvu dela javnosti nego realna pretnja dvopartijskom poretku. Ali upravo takve inicijative, u pravom trenutku i uz dovoljnu podršku, ponekad menjaju politički tok.