OD PEKINGA DO KARLOVACA Kineski osnovci i srednjoškolci u obrazovnoj misiji u Srbiji
Osnovci i srednjoškolci iz Kine, njih 28, s vršnjacima iz OŠ „23. oktobar” i Karlovačke gimnazije koji uče kineski jezik, proveli su u Sremskim Karlovcima u ponedeljak ceo dan na radionicama različitog tipa u okviru zajedničkog edukativno-turističkog programa.
Kineskim đacima je to prvi dolazak na Balkan, gde žele da upoznaju lokalnu kulturu i upoznaju se sa stanovništvom iz više mesta, posebno iz Sremskih Karlovaca.
– U pitanju je početak saradnje sa školama iz Kine – kaže pedagog Sara Dimitrić iz karlovačkog Udruženja „O svemu lepom”, koje je nosilac projekta. – Oni borave osam dana u Srbiji. Dva dana su im ključna za edukaciju, od kojih je jedan u Karlovcima kao centru obrazovanja. U njihovoj školi se radi i sa decom i sa roditeljima, da bi se izgradili dobri međusobni odnosi, ali i odnosi dece s drugom decom, tako što putuju po svetu.
Programom boravka kineskih đaka iz škole Jingcai Yisheng Education Technology Co, Ltd u Karlovcima bile su obuhvaćene radionice eksperimentalne muzike koju je vodio Marjan Rakoš, dok su Sara i Jakov Popov iz Studija “Dom animacije” goste iz Kine podučavali animaciji i kroz program „Animiraj se” pokazali kako se moderne tehologije mogu koristiti u kreativne i obrazovne svrhe. Predviđeno je bilo da deo dana provedu na Starom Dunavu i učestvuju u radionicama streličarstva i provozaju se katamaranom uz muziku dvojice muzičara koji izvode lokalnu muziku, međutim, zbog nevremena proveli su ostatak dana u Kalovačkoj gimnaziji radeći nešto drugo.
Kineskim gostima se veoma dopadaju istorija Srbije i mentalitet našeg naroda
– Ovo nam je prvi put da izlazimo izvan Kine i dolazimo na Balkan. Mi radimo dva programa u školi, jedan s decom, drugi s roditeljima. Čitava porodica je uključena u obrazovni sistem, u kom stručnjaci, pre svega psiholozi i pedagozi, imaju glavnu reč. Obrazovni rad je terenskog tipa. Bavimo se decom kao svojom porodicom, izvodimo ih u svet, upoznajemo s drugim kulturama. Dopada nam se način života Srba. Imamo utisak da ste nezavisni i da imate optimistički duh, uprkos mnogim stuacijama kroz koje ste prošli u istoriji. Naš glavni cilj je da učimo decu od malih nogu da budu nezavisna, ali u dobrom kontaktu s roditeljima – kaže direktorka Šen Hongli.
Kineskim gostima se veoma dopadaju istorija Srbije i mentalitet našeg naroda, a posebno ih fascinira arhitektura.
– U interesu nam je da naša deca upoznaju vršnjake iz više mesta u Srbiji i upoznaju srpski duh. Obrazovanje je ključno kod nas, ali ne samo ono iz knjiga, nego i iz prakse – poručila je Hongli.
Osim u Karlovcima, kineski đaci boraviće i u Beogradu, na Tari, Zlatiboru, u Kotoru, Mostaru i Sarajevu. U pratnji kineskih đaka bili su četvoro profesora i direktorka, kao i predstavnica kineske agencije China international travel agency Pony Hu, a karlovačke đake predvodila je profesorka kineskoj jezika u najstarijoj srpskoj gimnaziji Ljubica Čudanov.