MIĆIN I PAVKOV O RAZRADI PROGRAMA „NOVI SAD – GRAD VLAŽNIH STANIŠTA ZA 2025. GODINU“ Zaštita, pošumljavanje, suzbijanje invazivnih vrsta...
Gradonačelnik Novog Sada Žarko Mićin zajedno sa ministarkom zaštite životne sredine Sarom Pavkov održao je sastanak sa predstavnicima republičkih, pokrajinskih i gradskih institucija i preduzeća, povodom razrade i sprovođenja Programa „Novi Sad – grad vlažnih staništa za 2025. godinu“ (Novi Sad Wetland City 2025).
Na sastanku je predstavljen nacrt Akcionog plana pojačane zaštite vlažnih staništa čije su ključne oblasti pošumljavanje drvenastim vrstama, suzbijanje invazivnih vrsta, naučno-istraživački projekti, kao i brendiranje programa u okviru kojeg će se intenzivno odvijati aktivnosti pojačane zaštite.
Novi Sad je titulu Grad vlažnih staništa dobio u januaru ove godine, na 64. sednici Stalnog Komiteta Ramsarske konvencije, održane u Švajcarskoj, i postao prvi grad na Balkanu koji je dobio prestižnu titulu. Novi Sad je time postao jedan od 74 grada u svetu koji su dobili ovu akreditaciju za posvećenost zaštiti vlažnih područja, kao što su Koviljsko-petrovaradinski rit, Begečka jama i druga staništa duž Dunava, koja su ključna za očuvanje biodiverziteta.
- Ovakve titule, osim toga što su potvrda truda koji ulažemo u očuvanje biodiverziteta i zaštitu prirodnih područja i što nam donose prepoznatljivost koja ima veliki potencijal za doprinos privredi, odnosno turizmu, omogućavaju nam da još više sredstava opredelimo za unapređenje životne sredine. Ovde smo danas ujedinjeni oko tog cilja, koji je u službi kako nas, tako i narednih generacija, a posebno je važno da se svest o zaštiti okoline kod svakog pojedinca podigne na najviši nivo, jer samo tako moći ćemo i da ostvarimo visoko postavljene ciljeve da živimo u što čistijem i zdravijem okruženju – naglasio je gradonačelnik Žarko Mićin.
Ministarka Pavkov podsetila je da je Novi Sad sticanjem titule „Wetland City“ dobio svetsko priznanje za izuzetan primer balansiranog razvoja, i kao grad koji prepoznaje značaj koji vlažna područja imaju za zaštitu prirode, adaptaciju na klimatske promene i unapređenje kvaliteta života. Ministarstvo će, istakla je, svesrdno podržati sve aktivnosti oko realizacije ovog važnog programa, kao i da će svi relevantni akteri dati doprinos izradi Akcionog plana i kvalitetnijem i efikasnijem delovanju.
Pored gradonačelnika Mićina i ministarke Pavkov, sastanku su prisustvovali članica Gradskog veća za zaštitu životne sredine Vanja Petković, predstavnici Ministarstva, Pokrajinskog sekretarijata za urbanizam i zaštitu životne sredine, Gradske uprave za zaštitu životne sredine, zatim stručnjaci sa Prirodno-matematičkog fakulteta, Pokrajinskog zavoda za zaštitu prirode, JP „Vojvodinašume“ i JVP „Vode Vojvodine“, predstavnici JP „Nacionalni park Fruška gora“, kao i novosadskih javnih komunalnih preduzeća. Doprinos sastanku dali su između ostalih i članovi Ekološkog udruženja “Zeleni Sad“, kao i prestavnici Mesnih zajednica „Kovilj“ i „Begeč“.