ZAKLJUČEN UGOVOR S IZVOĐAČIMA RADOVA
ALMAŠKI KRAJ DOBIJA NOVI SJAJ Sledi obnova 22 građevine, restauriraće se i sanirati fasade i krovovi u OVIM ULICAMA
Obnova 22 građevine u četiri ulice u Almaškom kraju, najstarijem delu Novog Sada, koštaće gotovo 214,7 miliona dinara s PDV-om.
Zavod za zaštitu spomenika kulture završio je postupak javne nabavke i zaključeni su ugovori s izvođačima radova, a predviđena je restauracija i sanacija fasada i krovova na sedam objekata u Skerlićevoj ulici, deset u Zlatne grede, četiri u Milana Vidakovića i jednog u Ulici Aleksandra Tišme1.
Almaški kraj značajan je zbog sačuvane celovitosti istorijske urbane matrice, dokumentovanja arhitektonskih i istorijsko-umetničkih vrednosti slojevitog graditeljskog nasleđa, različitih stilskih i oblikovnih odlika, kao i očuvanog kontinuiteta nastanjivanja, privrednog, naučnog, kulturnog, duhovnog i društvenog života u Vojvodini. Upravo iz tog razloga je Odlukom Vlade Republike Srbije utvrđen za prostornu kulturno-istorijsku celinu, a planom generalne regulacije na tom prostoru predviđene su manje izmene i to uglavnom infrastrukture.
Na svim javnom nabavkom obuhvaćenim građevinama planirani su konzervatorsko-restauratorski i građevinsko-zanatski radovi što, između ostalog, podrazumeva zamenu oštećenih i degradiranih elemenata fasade, dotrajalog maltera, restauraciju i konzervaciju vučenih malterskih profila, limarska opšivanja pojedinih fasadnih elemenata, reparaciju ulaznih kapija, rekonstrukciju krovnog pokrivača, te bojenje fasadnih površina.
Obnova 22 objekta poverena je grupi firmi - „Ornament - Investinženjering” i „Niković kompani” iz Beograda, NPN iz Novog Sada, i „Mil gradnja” iz Beočina, s tim da je javna nabavka oblikovana po partijama, odnosno podeljena je na četiri dela. Restauracija i sanacija fasada i krovova na objektima u Milana Vidakovića 1, 3, 4 i 6 i Zlatne grede 21, koštaće 48.218.145 dinara, s PDV-om, dok je vrednost radova na pet građevina u Zlatne grede 23, 27, 29, 31 i 33 45.416.414 dinara. Najviše novca, 61.798.319 dinara, biće izdvojeno za obnovu objekata u ulicama Zlatne grede 37, 16, 18 i 4 i Skerlićevoj 1 i 2a, a vrednost četvrte partije, kojom su obuhvaćene kuće u Skerlićevoj 4, 5, 9, 10, 13 i Aleksandra Tišme 1, iznosi 59.223.969 dinara, s porezom.
Istorijat najstarijeg dela Novog Sada
Almaški kraj nalazi se u jugoistočnom delu Novog Sada i nastao je između 1716. i 1718. godine, kada su se stanovnici sela Almaš naselili u neposrednoj blizini Petrovaradinskog šanca. Područje koje su naselili bilo je močvarno, ispresecano barama i rukavcima. Prvobitne ulice, glavni potesi uočljivi su na mapi grada iz 1745. godine, dok su ostale ulice, koje su predstavljale uske prolaze na ostrvima između, formirane tokom 19. veka. Na planu grada iz 1877. godine, pa do danas očuvana je nepravilna urbana matrica i parcelacija. Prostorno kulturno-istorijsku celinu karakterišu krivudave, uske ulice promenljive širine, koja su posledica gradnje objekata na „suvim” gredama. Interesantno je to da prostor nema centar, već proširenja koja predstavljaju trgove na kojima su se Almašani okupljali. U okviru prostora kulturno-istorijske celine nalaze se spomenici kulture - Srpska pravoslavna crkva Sveta tri jerarha, Almaška crkva i zgrada Matice srpske.
Obnova najstarijeg dela Novog Sada višegodišnji je projekat, a predviđena je rekonstrukcija ukupno 600 kuća i infrastrukture, te parterno i pejzažno uređenje u dvadesetak ulica, u blokovima između Kosovske, Almaške, Pašićeve i Temerinske ulice. Urbanističko-arhitektonskim projektom uređenja Almaškog kraja, koji je izradila je novosadska firma DBA, obuhvaćen je prostor površine oko 22,58 hektara.
Paralelno sa sanacijom i restauracijom objekata, odvija se rekonstrukcija infrastrukture, vodovoda, kanalizacije, javne rasvete, saobraćajnih površina i parterno uređenje.