Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

PAKLENO LETO U GRČKOJ Asfalt u Atini dosegao 70°C, Akropolj zatvoren, a ulice puste!

24.07.2025. 16:50 17:11
Piše:
Izvor:
Politika
grčka
Foto: Pixabay

Opa­snost od po­ža­ra u ovom tre­nut­ku po­sto­ji i na Hal­ki­di­ki­ju, Ta­so­su i Evi­ji, te su na sna­zi po­seb­ne me­re ka­ko bi se za­šti­ti­li me­šta­ni i tu­ri­sti.

Gr­ci sto­ič­ki pod­no­se to­plot­ni ta­las ko­ji je po re­či­ma me­te­o­ro­lo­ga „spr­žio” ze­mlju i ko­ji će tra­ja­ti do kra­ja ne­de­lje. Uli­ce su pu­ste, ži­vot kao da je za­mro, na pla­ža­ma, što se ret­ko vi­đa, go­to­vo da ne­ma ku­pa­ča..., piše Politika.

Ju­če u ra­nim pre­po­dnev­nim sa­ti­ma ter­mič­ke ka­me­re su već na as­fal­tu i zgra­da­ma u Ati­ni za­be­le­ži­le tem­pe­ra­tu­ru od pre­ko 70 ste­pe­ni, dok se na Akro­po­lju ra­ču­na na ce­lih 100 ste­pe­ni. Za­to je ova glav­na atin­ska atrak­ci­ja na raz­o­ča­ra­nje tu­ri­sta svih ovih da­na od 12 do 17 ča­so­va za­tvo­re­na za po­se­te. 

grčka
Foto: Pexels

Opu­ste­le su i uli­ce, mno­go je ma­nje sa­o­bra­ća­ja, tu­ri­sti se ogra­ni­ča­va­ju na šet­nju uskim so­ka­ci­ma, po­se­tu Na­ci­o­nal­nom par­ku. Grč­ke vla­sti otvo­ri­le su u sva­koj op­šti­ni jav­ni pro­stor sa kli­ma­ti­za­ci­jom u ko­jem sta­nov­ni­štvo i go­sti mo­gu da se za­šti­te od vru­ći­ne, na ne­kim punk­to­vi­ma u cen­tru, po­seb­no na Sin­tag­mi, de­le se fla­ši­ce sa vo­dom.

Za­bra­nje­ni su svi ra­do­vi na otvo­re­nom, ogra­ni­čen je rad slu­žbi br­ze do­sta­ve, me­đu­tim, ev­zo­ni, iako je broj tu­ri­sta ko­ji pra­te sme­nu stra­že vr­lo ma­li, i da­lje osta­ju na du­žno­sti is­pred par­la­men­ta na Sin­tag­mi i is­pred pred­sed­nič­ke pa­la­te. 

Do­du­še, po­ja­ča­ne su me­re nji­ho­ve za­šti­te s ob­zi­rom na to da su uni­for­ma i obu­ća ko­ju no­se te­ški od 12 do 15 ki­lo­gra­ma i u njoj je tem­pe­ra­tu­ra 60 ste­pe­ni. U ovim trop­skim da­ni­ma do­zvo­ljen im je du­ži od­mor u hla­du stra­žar­ni­ce, de­žur­ni ofi­cir im bri­še znoj dok oni osta­ju ne­po­mič­ni do 60 mi­nu­ta i u slu­ča­ju da im po­zli, udar­cem pu­ške sa du­gom ce­vi o ze­mlju da­ju znak da im je po­treb­na po­moć. 

U sva­kom slu­ča­ju, oni du­go tre­ni­ra­ju da bi bi­li u sta­nju da osta­ju ne­po­mič­ni bez ob­zi­ra na vre­men­ske uslo­ve ma­da, po ovoj vru­ći­ni, po­sma­tra­ti ih iza­zi­va ne­la­go­du.

grčka
Foto: Pexels

To­plot­ni ta­las je za­hva­tio ce­lu ze­mlju i opa­snost od po­ža­ra je po­ra­sla, po­seb­no u ta­ko­zva­nim na­ran­dža­stim zo­na­ma ko­je su u ovom tre­nut­ku pro­gla­še­ne u cen­tral­noj Grč­koj, na is­toč­nom Pe­lo­po­ne­zu i ju­žnim ostr­vi­ma. Me­đu­tim, stra­hu­je se od na­ja­vlje­nog po­ja­ča­nja ve­tra kra­jem ne­de­lje, što bi mo­glo da iza­zo­ve no­ve po­ža­re. 

Do sa­da, dnev­no je re­gi­stro­va­no 40 po­ža­ra, naj­dra­ma­tič­ni­ji je bio na Ko­rin­tu, u ko­jem je u pro­te­kla dva da­na iz­go­re­lo 1.200 hek­ta­ra bo­ro­ve šu­me i de­se­tak ku­ća, sta­nov­ni­štvo je eva­ku­i­sa­no iz šest op­šti­na, od ko­jih je naj­te­že bi­la po­go­đe­na Ka­sta­nja.

Opa­snost od po­ža­ra u ovom tre­nut­ku po­sto­ji i na Hal­ki­di­ki­ju, Ta­so­su i Evi­ji, te su na sna­zi po­seb­ne me­re ka­ko bi se za­šti­ti­li me­šta­ni i tu­ri­sti. Ta­ko je na Hal­ki­di­ki­ju do su­bo­te na sna­zi za­bra­na kre­ta­nja vo­zi­la i pe­ša­ka u naj­u­gro­že­ni­jim obla­sti­ma Ka­san­dre, Si­to­ni­je i Ari­sto­te­li­sa. 

To zna­či da će na po­lu­o­str­vu Ka­san­dra do Agi­ja Pa­ra­ske­vi, kao i lo­ka­li­te­ta Ara­pis i Hal­ko­vu­ni kod me­sta Pa­li­u­ri, va­ži­ti ova za­bra­na. Ona se od­no­si i na Si­to­ni­ju, na gre­ben Dra­gon­de­li, na Ari­sto­te­li­su se od­no­si na Ura­no­po­lis, Ca­mi­ju i Fi­si­o­ku.

Izvor:
Politika
Piše:
Pošaljite komentar
KRALJEVSKI ODMOR U GRČKOJ! Vilijam i Kejt pobegli iz Engleske na ostrvo koje SRBI dobro poznaju i često biraju
да

KRALJEVSKI ODMOR U GRČKOJ! Vilijam i Kejt pobegli iz Engleske na ostrvo koje SRBI dobro poznaju i često biraju

23.07.2025. 19:12 19:21
JAK ZEMLJOTRES POGODIO GRČKU Epicentar u blizini ovog ostrva OSETILO SE I NA PELOPONEZU I ATICI

JAK ZEMLJOTRES POGODIO GRČKU Epicentar u blizini ovog ostrva OSETILO SE I NA PELOPONEZU I ATICI

23.07.2025. 17:07 17:13