U KULTURNO-UMETNIČKE PROGRAME UKLJUČENO JE VIŠE OD 600 DECE I MLADIH Žigmanov sastao se sa predsednikom Saveza Srba u Rumuniji
Potpredsednik Pokrajinske vlade Tomislav Žigmanov sastao se danas u Temišvaru sa predsednikom Saveza Srba u Rumuniji Ognjanom Krstićem, sa kojim je razgovarao o položaju srpske zajednice u Rumuniji, izazovima sa kojima se suočavaju i nastavku podrške Pokrajinske vlade njihovim nastojanjima na planu unapređenja društvenog položaja i očuvanja kulturnog nasleđa i jezičke baštine srpskog naroda.
Današnji susret bio je prilika za razgovor o aktivnostima i delokrugu rada Saveza, kao i o budućim inicijativama i planovima. Domaćini su delegaciju Pokrajinske vlade upoznali sa medijskom scenom na srpskom jeziku, izdvojivši nedeljnik „Naša reč“, te sa bogatom izdavačkom delatnosti u području nauke i beletristike.
„Republika Srbija i Pokrajinska vlada visoko cene i vrednuju sve što Savez Srba u Rumuniji čini za opstanak imena, vere i tradicije Srba na ovim prostorima“, poručio je potpredsednik i ponovio posvećenost Pokrajinske vlade podršci svim srpskim zajednicama van granica Srbije.
Predsednik Saveza Srba u Rumuniji Ognjan Krstić rekao je da ova krovna organizacija sprovodi više od 300 aktivnosti i programa godišnje u cilju očuvanja nacionalnog identiteta, kroz duhovne, edukativne, naučne i kulturne sadržaje.
Između ostalog, kako je naveo, u okviru Saveza postoji pet tradicionalih orkestara, škola tamburice i radionice srpskog jezika, a u kulturno-umetničke programe uključeno je više od 600 dece i mladih. Navedene sadržaje Savez organizuje u saradnji sa Srpskom pravoslavnom crkvom. Krstić je posebno zahvalio Pokrajinskoj vladi na podršci aktivnostima Saveza Srba u Rumuniji.
Sastanku su prisustvovali i direktor Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu Aleksandar Đedovac i generalni konzul Republike Srbije u Temišvaru Ivana Jakšić Matović.