Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

CRNA STATISTIKA - OD JANUARA STRADALO 57 PEŠAKA I 18 BICIKLISTA Alarmantni podaci Agencije za bezbednost saobraćaja

10.09.2025. 10:47 10:52
Piše:
Izvor:
Tanjug/Dnevnik
Motor
Foto: pixabay.com

BEOGRAD: Pomoćnik direktora Agencije za bezbednost saobraćaja (ABS) Veljko Ćurčić izjavio je danas da je od početka godine 57 pešaka i 18 biciklista poginulo u saobraćajnim nezgodama i naglasio da je u cilju bezbednosti neophodno da svi učesnici u saobraćaju poštuju propise.

Ćurčić je rekao da su pešaci i biciklisti ranjiva kategorija učesnika u saobraćaju i da u odnosu na putničke automobile nemaju zaštitu, vazdušne jastuke, sigurnosne pojase, karoseriju, a da je kaciga biciklistima jedina zaštita.

''Naši apeli i saveti su da se poštuju propisi i zakoni, da znamo gde možemo da se krećemo. I pešaci i vozači su učesnici u saobraćaju, moramo razumeti navike jednih drugih, biti tolerantni, strpljivi da bismo stvorili bezbedno okruženje i kako bi broj stradalih bio manji'', rekao je Ćurčić za TV Prva.

Upozorio je pešake da ne koriste mobilne telefone ili slušalice dok prelaze ulicu jer, kako kaže, njihova pažnja tada nije usmerena na situaciju u saobraćaju već na ono što slušaju ili gledaju.

''Ne čuju vozila, ne prate situaciju... Inače, ovo je period kada se dan skraćuje, uveče treba nositi nešto fluoroscentno na sebi, nositi lampu ili koristiti mobilni kako bi vozači uočili pešaka. Inače, pešaka u tamnoj odeći vozač uočava sa 18 metara, a ako ima nešto fluoroscentno sa 138 metara, ta razlika daje vozaču vremena da odreaguje i izbegne nezgodu'', ukazao je Ćurčić.

Izvor:
Tanjug/Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar