Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Prvi poraz u kvalifikacijama

(FOTO, VIDEO) SRBIJA PALA U DRAMI: Evroligaški tim Turske bolji u igri nerava u triler završnici

27.02.2026. 20:50 10:16
Piše:
Izvor:
Dnevnik
спорт
Foto: TANJUG/ AMIR HAMZAGIĆ/ bg

Košarkaši Srbije bili su nadomak pobede nad Turskom u kvalifikacijama za Svetsko prvenstvo 2027.

„Orlovi“ su u Beogradu izgubili 78:82 (13:22, 18:24, 23:11, 24:25) i to im je prvi poraz u kvalifikacijama. Revanš sa Turskom očekuje naš tim u ponedeljak u gostima. 

Evroligaški sastav gostiju sigurno da je bio sam po sebi velika motivacija za izabranike Dušana Alimpijevića, a zašto od turske ekipe treba da se strepi bilo je jasno već u uvodnim minutima. 

Lako su Turci napadali situacije „jedan na jedan“ i još lakše čitali kretnje u napadu Srbije, koja najčešće iz kratkog otvaranja preko Luke Mitrovića nije uspela da pronađe tečnost u igri. Tako je 10:0 za goste na semaforu bio realan pokazatelj odnosa snaga, ali samo u tom momentu. Brzo su se domaći trgli, nošeni energijom Nikole Tanaskovića, na šta se nadovezao i Ognjen Dobrić i za tili čas je srpski tim bio na pola koša zaostatka. Međutim, kraj prve deonice pripao je Turskoj, pa je ekipa Ergina Atamana imala vođstvo od 22:13.

Nije mogao da bude zadovoljan Alimpijević takvim razvojem situacije, tako da je u igru vratio Stefana Miljenovića, a ovaj mu to obilato vratio. Srbija je ponovo bila u igri posle nekoliko minuta i opet disala za vratom velikom rivalu. Na to je uticao i povratak Dušana Ristića, tako da je sredinu drugog kvartala obeležila nešto bolja igra domaćih. Ipak, Džedi Osman i Tarik Biberović nisu dozvolili potpuni preokret, pa se i nervoza uvukla u redove „orlova“, pošto je Novosađanin Luka Mitrović dobio tehničku grešku krajem prvog poluvremena. Sve to uticalo je da Turska vodi 46:31 pred odlazak na veliki odmor, a da Srbija bude indisponirana.

Nastavilo se u istom ritmu, Turska je održavala prednost, a naša odbrana je bilo slaba, dok je protivnik u tom elementu bio dosta čvršći. Trojka Momirova podigla je na trenutak publiku na noge, tada je Srbija smanjila zaostatak na minus 11 – 39:50, ali je rival odmah uzvratio. Na 1:38 do kraja treće deonice Ataman je reagovao tajm-autom kada je odlični Marković poentirao za 47:57. Neoprezni su bili Turci i uz koš Mitrovića dosuđeno je i slobodno bacanje pa je Srbija otopila razliku na 51:57. Bio je to alarm za Atamana koji je odmah na parket vratio startnu petorku, ali odmah je usledila i trojka Miljenovića za erupciju u Areni i 54:57 pred ulazak u poslednjih 10 minuta. 

U još jednoj situaciji koš i faul, sa linije penala bio je precizan Marković za samo dva zaostatka – 59:61. Uvukla se nervoza u redove Turske, a naši su igrali na krilima publike. Na manje od šest minuta do kraja bili smo samo dva poena za rivalom (62:64). Bio je Dobrić u naletu, ubacio je tri trojke i na 2:39 Srbija je bila na 69:70. Nakon što je Davidovac ubacio oba slobodnjaka za izjednačenje 70:70, Marković je posle dao trojku za preokret i vođstvo Srbije 73:72 na 1:41 do kraja. 

Biberović je trojkom vratio Turskoj prednost 73:75. Srbija je propustila šansu u napadu, a rival je potom stigao do 78:75 na 30 sekundi do kraja. Imali su naši priliku da izjednače, šutirao je Dobrić za tri poena, ali kratko i Turska je imala napad na 16 sekundi do kraja, a potom se Dobrić iskupio za promašaj i smanjio na 78:80. Nisu gosti, međutim, dopustili da izgube pobedu i rešili su posao u svoju korist. 

Posebnu analizu ovog susreta i načina na koji je Dušan Alimpijević vodio tim, detaljno pročitajte ovde.

Srbija – Turska 78:82 (13:22, 18:24, 23:11, 24:25)

BEOGRAD: Hala Aleksandar Nikolić, gledalaca: 5.000, sudije: Rozlo, Kozlovskis, Tomasović.

SRBIJA: Miljenović 10 (5as), Marković 19, Momirov 3, Kalinić 2 (4sk), Dobrić 17, Ristić 3, Lakić, Tanasković 5, Davidovac 6 (6sk), Novak 6 (5as), Barna, Mitrović 7 (sk).

TURSKA: Birsen, Hazer 7, Sajbir, Šanli 6, Osman 16, Biberović 22, DŽ. Korkmaz, Bitim 3, Ugurlu 6, F. Korkmaz, Osmani 8, Jurceven 14.

Plasman obezedio Sofascore
Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar