Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

ZBOG IRANA PREOKRET U UKRAJINI Amerikanci oduzimaju Kijevu ključno oružje? Zelenski u panici

03.03.2026. 08:03 11:09
Piše:
Izvor:
Informer
најновија
Foto: Dnevnik

Zbog rata na Bliskom istoku Ukrajina može ostati bez "Patriota".

Ukrajina bi mogla da se suoči sa poteškoćama u dobijanju raketa i sistema protivvazdušne odbrane zbog operacije SAD i Izraela protiv Irana, izjavio je Vladimir Zelenski u intervjuu za italijanski list Korijere dela Sera.

- Amerikancima i njihovim saveznicima na Bliskom istoku to oružje može biti potrebno za samoodbranu, na primer sistemi ‘Patriot’. Mi koristimo program PURL za kupovinu američkog naoružanja evropskim sredstvima: moguće je da će to oružje zatrebati samim Amerikancima, kao i prošle godine - naveo je Zelenski.On je podsetio da su 2025. godine isporuke Ukrajini bile usporene zbog Dvanaestodnevnog rata Izraela i Irana.- Za sada se ista situacija nije ponovila, ali se plašim da bi mogla - dodao je.

Zelenski nije isključio ni mogućnost da SAD i Evropa smanje pažnju prema Ukrajini, ukoliko se fokusiraju na dešavanja na Bliskom istoku.

Istovremeno, predsednik SAD Donald Tramp izjavio je da Amerika raspolaže arsenalom koji joj omogućava da "vodi ratove koliko god bude potrebno".

Kako navodi Politiko, pozivajući se na izvor među američkim zvaničnicima, SAD bi mogle da daju prioritet sopstvenim potrebama za naoružanjem umesto isporuka Ukrajini i Evropi.

- Potrošeno je mnogo vatrene moći, uključujući presretače i druge rakete. Sjedinjene Države moraju da popune zalihe, što znači da Evropa ili Ukrajina možda neće imati šta da kupe - naveo je neimenovani izvor.

Informer

Izvor:
Informer
Piše:
Pošaljite komentar