Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

INVESTICIONI BUM U IRIGU! ULAŽE SE ČAK 2,5 MILIJARDE U 18 PROJEKATA! Predsednik opštine Tihomir Stojaković za "Dnevnik" otkriva detalje

23.03.2026. 07:56 09:01
Piše:
Izvor:
Dnevnik
1
Foto: Dnevnik / F. Bakić

Opština Irig planira da nastavi značajna ulaganja u infrastrukturu, turizam i sport.

Najveći deo sredstava usmeren je na kapitalne projekte koji su započeti prethodnih godina, a čija realizacija se nastavlja i u ovoj. Među njima se izdvaja izgradnja prečistača otpadnih voda u Vrdniku, vredna više od milijardu dinara, kao i izgradnja dugo očekivane sportske hale u Irigu. Osim toga, u toku su brojni projekti koji imaju za cilj unapređenje kvaliteta života i dalji razvoj turističkog potencijala ove sremske opštine.

Iako mala, sa oko 10.000 stanovnika, Opština Irig realizuje 18 projekata, ukupne vrednosti oko 2,5 milijarde dinara, a polovina te sume se ulaže u Vrdnik.  Najveći projekat je prečistač otpadnih voda u Vrdniku (Tihomir Stojaković)

председник општине ириг
Foto: Dnevnik / F. Bakić

Predsednik opštine Tihomir Stojaković kaže za „Dnevnik” da ovogodišnji budžet iznosi oko dve milijarde dinara, od čega oko 900 miliona čine izvorni budžetski prihodi, dok ostatak predstavljaju investicije sa viših nivoa vlasti.

- Svakako najveći projekat čija realizacija je započeta još prošle je prečistač otpadnih voda u Vrdniku, a čija vrednost oko milijardu dinara - naglašava Sojaković dodajući da je projekat upotpunosti finansirala Pokrajinska vlada, preko Uprave za kapitalna ulaganja. - Što se tiče radova, stiglo se do samog kraja. Potrebno je još da se uradi deo od mesta gde se završava kanalizacija u Vrdniku, pa do prečistača, potom kolektor i transformatna stanica. Za to bi uskoro trebalo da raspišemo javnu nabavku pošto smo imali problema oko rešavanja imovinsko - pravnih odnosa na parcelama. Postrojenjem će biti rešeno veliko pitanje prečišćavanja otpadnih voda za naselje, ali i za potrebe turizma. Prečistač se gradi na zemljištu u opštinskom vlasništvu, na  površini od 1,3 hektara, dok je sam objekat bruto površine 1.516 kvadratnih metara. Kapacitet prečistača je 15.000 ekvivalnata stanovnika, što bi trebalo da podmiri potrebe stanovništva i turizma.

ириг
Foto: Dnevnik / F. Bakić

Ulaganje u zdravstvo

Nakon adaptacije i opremanja prostora, prvi put od osnivanja, u Domu zdravlja Irig otvoreno je Odeljenje interne medicine. Opština Irig je nedavno donirala je i specijalizovano terensko vozilo Domu zdravlja. Sa pogonom na sva četiri točka, visokim klirensom, adekvatnom snagom i opremom vozilo će u budućnosti obezbeđivati dostupnost hitne medicinske pomoći i na najzahtevnijim terenima opštine, pri svim vremenskim uslovima što je u ranijem periodu bilo znatno otežano.
Dom zdravlja je dobio i prvi mamograf. Ova nova, najsavremenija oprema će obezbediti kvalitetnu dijagnostiku u okviru primarne zdravstvene zaštite, a mamografom će moći da se obavi pregled za do 2.000 žena starosti preko 45 godina, koje više neće na preglede morati da putuju do udaljenijih zdravstvenih centara.Digitalni mamograf visoke klase u Dom zdavlja je postavljen zahvaljujući donaciji Pokrajinske vlade u iznosu od 21,6 miliona dinara.
 

Opština Irig je među poslednjim lokalnim samoupravama u Vojvodini koja nema sportsku halu. Međutim, prošle godine je pokrenuti taj projekat, čija vrednost iznosi 472 miliona dinara sa PDV-om. Rok za izgradnju je godinu dana, a investicija se finansira sredstvima Pokrajinske vlade preko Uprave za kapitalna ulaganja. 

- Sportska dvorana u Irigu je u skladu sa razvojem našeg mesta i opštine i ne bismo je mogli sami realizovati - kaže Stojaković. - Prvi put Irižani će dobiti moderan, multifunkcionalan sportski objekat, koji se gradi na prostoru pored stadiona i prostiraće se na nešto više od 2.000 kvadratnih metara. Hala će imati 300 mesta za sedenje, terene za fudbal, košarku i rukomet, salu za borilačke sportove, kao i prostor od oko 100 kvadratnih metara u kom će najverovatnije biti teretana i zadovoljiće sve uslove za održavanje prvenstvenih i kup utakmica. Do sada smo se po pitanju realizacije sportkih aktivnosti mučili, posebno tokom zimskog period, pošto smo za tu namenu koristili školske fiskulturne sale. Ovaj projekat je posebno značajan za decu i mlade jer se mnogi bave raznim sportovima, najviše fudbalom. Planiramo da je koristimo i za druge namene, odnosno manifestacije, poput Sajma vinogradarstva i voćarstva koji smo pokrenuli pre nekoliko godina.

пречистач ириг
Foto: Dnevnik / F. Bakić

Iako mala, sa oko 10.000 stanovnika, Opština Irig realizuje 18 projekata, ukupne vrednosti oko 2,5 milijarde dinara, a polovina te sume se ulaže u Vrdnik, gde je razvijen velnes i rehabilitacioni turizam, te se ubraja među najposećenija mesta na Fruškoj gori.

- U Vrdniku je u toku izgradnja pešačko-biciklističke staze koja će povezivati banjsko naselje sa Pavlovačkim jezerom - ističe Stojaković. - Radi se o trasi nekadašnje pruge, koja decenijama nije u funkciji i koja se pretvara u prostor za odmor i rekreaciju. U pitanju je staza koja će biti dužine oko pet kilometara, širine od 2,5 do 3 metra, presvučena asfaltom do kraja naselja, a dalje ka Pavlovcima behaton pločama. Ovo je još jedan vid unapređenja turističke ponude u Banji Vrdnik. Našem stanovništvu, ali i turistima koji su ovde i zbog ljubavi prema prirodi, obezbedićemo nov prostor za uzivanje, rekreaciju i odmor. U planu je i pešačka zona u Vrdniku, gde nije bilo nikakovog šetališta, dok je prva faza izgradnje i formiranja javnog linijskog parka na potesu između „Fruških termi” i centralnog jezgra Vrdnika u toku. Uz postojeći asfaltni put, koji će biti proširen, biće formirana zona u kojoj će se nalaziti trim staza od tartana, integrisana pešačko-biciklistička staza, zone sa klupama i saletlama, a na prostoru će biti postavljena nova dečja igrališta, inovativnog dizajna. Počela je rekonstrukcija i izgradnja nedostajuće kanalizacione mreže u Banji Vrdnik. Za ovaj bitan infrastrukturni projekat Uprava za kapitalna ulaganja izdvojila je oko 112 miliona dinara i  kanalizaciona mreža biće duga 6,3 kilometara. Nova kanalizaciona mreža će zajedno sa prečistačem otpadnih voda pokriti potrebe stanovništva i turizma u Banji Vrdnik. 

Vinska prestonica

Kada se kaže Irig, prva asocijacija je dobro sremsko vino, a to potvrđuje i podatak da trenutno na teritoriji Opštine Irig ima 18 registrovanih vinarija u kojima se proizvode kvalitetna vina. Najpoznatije sorte koje se tradicionalno gaje u ovom kraju su rizling, posebno italijanski, graševina, šardone i sovinjon blan

- U 18. i 19. veku Irig je bio jedan od najvažnijih vinogradarskih centara u Sremu, a naš zadatak je da pomognemo vinarima da epitet vinske prestonice ponovo vratimo - kaže Stojaković. - Ovo nije nova ideja, već nešto što treba obnoviti i osavremeniti. Sve to pokazuje da je vinska tradicija Iriga nešto što treba da se razvija i neguje, jer je to deo našeg identiteta i nešto što nam s pravom pripada.

Stojaković napomi-nje da, s obzirom na to da Vrdnik na neki način doživljava građevinski bum, Opština će voditi račina da se očuva zelenilo, odnosno da se ne dogodi „betonizacija”. U toku je izrada plana detaljne regulacije jezgra Vrdnika, a lokalna samouprava će nastojati da da smernice za gradnju.

ириг
Foto: Dnevnik / F. Bakić

- Ne možemo nikom da zabranimo da gradi na placu koji je slobodan, ali svakako možemo da ih usmerimo i sprečimo zloupotrebe - objašnjava Stojaković. - Moramo imati na umu da već imamo probleme sa bazenima kojih u Vrdniku ima više od 150 i to ne samo tokom letnje sezone kada se pune, već i prilikom ispuštanja vode u kanalizacione cevi koje nemaju kapacitet da prime toliku količinu, pa dolazi do pucanja cevi.

Rekordan broj noćenja i novi planovi razvoja

Banja Vrdnik je trenutno je na drugom mestu po broju poseta u zemlji i to iza Vrnjačke Banje. Nalazi se u podnožju Fruške gore, na nadmorskoj visini od 240 metara, a njena udaljenost od Beograda koja iznosi samo 74 kilometara, dok je od Novog Sada udaljena 24 kilometra čini je izuzetno popularnom destinacijom 
- Minule godine smo zabeležili 250.000 noćenja i očekuje se da će i u narednom periodu taj broj nastaviti da raste - naglašava Stojaković. - Hotel „Termal“ je gotovo stalno popunjen. Pored oko 90 bolničkih kreveta, raspolaže i sa oko 180 kreveta namenjenih turistima. Hotel takođe ima saradnju sa privatnim izdavaocima smeštaja, gde se gosti koji dolaze na rehabilitaciju upućuju i u privatni smeštaj, čime se dodatno povećava kapacitet. Naravno, postavlja se pitanje proširenja kapaciteta i unapređenja uslova. U tom pravcu već se razmatraju određene mere, ali su potrebna značajna ulaganja.

Kada je reč o životnom standardu, on se proteklih nekoliko godina poboljšao, napominje Stojaković, pošto su plate porasle za gotovo 50 odsto. Prema objavljenim podacima prosek plata u Irigu je oko 90 hiljada dinara. Međutim, treba znati i to da mnogi Irižani rade u okolnim mestima, u pogonima velikih fabrika, u Rumi i Inđiji gde se sad mnogo brže stiže kako je uloženo u rekonstrukciju i sanaciju saobraćajnica.  

ириг
Foto: Dnevnik / F. Bakić

- U Irigu će se mnogo toga promeniti i to već za nešto više od godinu dana, kada se izmesti teretni saobraćaj, odnosno, nakon izgradnje Fruškogorskog koridora. Kada se intezitet saobraćaja  bude smanjio moći ćemo da se posvetimo drugim bitnim pitanjima, poput nastvaka uređenja centra Iriga. Očekujemo i veći priliv stanovništva, jer već sad mnogi iz Beograda i Novog Sada odlučuju da se presele u potpunosti ili da izgrade bar vikendice na teritoroji naše opštine - ocenjuje Stojaković.

Zabranjeno je preuzimanje teksta ili dela teksta bez navođenja autora i naše medijske kuće, u vidu živog linka koji vodi ka originalnom sadržaju. Svako kršenje ovog pravila tretiraće se kao povreda autorskih prava.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar