SARADNJA EKOLOŠKE INICIJATIVE I ČITALAČKOG KLUBA U SOMBORU Sadnjom livadskog cveća pomažu pčelama
Čitalački klub Dečjeg odeljenja „Pročitali smo mi, pročitaj i ti” ovdašnje gradske biblioteke „Karlo Bijelicki“ je u saradnji sa Udruženjem „Zelena inicijativa” i u okviru akcije „Baci nešto lepo”, organizovao predavanje na temu pčela i njihove važnosti za ekosistem i prirodu uopšte.
Nakon predavanja, svako dete je posadilo u svoju saksiju kuglice sa semenima livadskog cveća i začinskog bilja što je, kako kažu u biblioteci, prvi korak u formiranju njihove „Zelene biblioteke“.
Biblioteka je još u oktobru 2022. organizovala akreditovani seminar za bibliotekare pod nazivom „Zelena biblioteka“ koji su vodili Daniela Skoković, diplomirani bibliotekar savetnik i Mladen Majstorović, diplomirani bibliotekar, iz Narodne biblioteke Požega. Seminar je pohađalo 35 bibliotekara Zapadnobačkog okruga, kada su, uz brojne primere iz prakse, i prikaz realizovanih projekata i aktivnosti, obrađene i teme zelene pismenosti i održivog razvoja.
Ekološka inicijativa „Baci nešto lepo“, koju pokreće Udruženje građana „Zelena generacija Srbije“, ima za cilj da podstakne građane da na jednostavan način doprinesu ozelenjavanju svoje okoline. Tako kroz ekološke kuglice sa semenom cveća i začinskog bilja, građani zajedno doprinose ozelenjavanju prostora, razvijaju svest o značaju prirode i potvrđuju da i mali koraci mogu dovesti do velikih promena.
Ekolozi objašnjavaju da je akcija osmišljena kao praktičan i simboličan način da se građani uključe u brigu o prostoru u kojem žive, ali i da se pomogne pčelama i drugim oprašivačima. Poseban segment inicijative odnosi se na saradnju sa školama i vrtićima jer se najmlađi na zanimljiv i kreativan način uče kako da brinu o svojoj okolini i razvijaju svest o zaštiti prirode.