Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

VAŽNA VEST ZA STUDENTE U SRBIJI: Iz budžeta se ovoj grupi plaća pola školarine, ministar najavio VELIKE PROMENE

16.04.2026. 10:34 10:46
Piše:
Izvor:
S. J., Telegraf.rs
Foto: UNS

Budućim srednjoškolcima i brucošima ostalo je nešto više od dva meseca do završnih ispita. Na sastanku Komisije za analizu rada visokoškolskih ustanova ukazano je na neophodnost unapređenja procesa rada ovih ustanova i studijskih programa.

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković rekao je za RTS da je najvažnije pojačati rad na nastavničkim fakultetima.

Cilj je kvalitetnije visoko obrazovanje, dinamičniji sistem koji će ići u susret potrebama obrazovanja, tržišta i društva. Samofinansirajućim studentima i ove godine biće plaćeno 50 odsto školarine, kako bi se što više mladih podstaklo da studira i stekne diplomu.

Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković rekao je za RTS da će strateški cilj biti pojačavanje rada na nastavničkim fakultetima iz oblasti fizike, matematike, biologije, hemije i geografije, jer u tim naučnim oblastima nedostaju nastavnici.

"Radićemo i na tome da sistem visokog obrazovanja intenzivira međunarodnu saradnju, da pravimo zajedničke programe sa renomiranim svetskim univerzitetima, kao i da unapredimo programe razmene profesora i studenata", ističe ministar. 

Prema njegovim rečima, Ministarstvo podržava i privatne inicijative, odnosno načelo konkurencije u visokom obrazovanju, jer smatra da se kroz tržišne oblike odnosa na ovom nivou može dobiti novi kvalitet. 

Novi profili, digitalizacija i funkcionisanje

U proteklih godinu dana uložena su značajna materijalna sredstva, a školska godina odvija se regularno. Dejan Vuk Stanković kaže da je najvažnije što su, uprkos dubokoj krizi, uspeli da obezbede funkcionalnu normalnost na svim nivoima obrazovnog sistema. 

"Danas rade i obdaništa i osnovne i srednje škole, kao i fakulteti. To možda zvuči trivijalno, ali prošle godine to uopšte nije bilo jednostavno izvesti – obrazovanje je bilo politizovano", ukazuje Stanković.

U stručne škole uvedena su 34 nova obrazovna profila, a naredne godine biće uvedena još četiri. Važna je i digitalna transformacija obrazovanja. 

"Nismo društvo bogato prirodnim resursima – naš najveći kapital su ljudi, koji garantuju blagostanje i na kolektivnom i na individualnom nivou, onda kada su što bolje obrazovani", smatra ministar. 

Više od milijardu dinara biće uloženo u rekonstrukciju obrazovnih ustanova, a 600 miliona u digitalizaciju. Sledi rekonstrukcija studentskog doma u Nišu, kao i unapređenje Studentskog centra u Beogradu. 

Telegraf.rs

Izvor:
S. J., Telegraf.rs
Piše:
Pošaljite komentar