Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

OZBILJNA UPOZORENJA IZ RUSIJE Svet se kreće ka najvećoj energetskoj krizi u istoriji, evropske birokrate to ignorišu

03.05.2026. 09:17 09:20
Piše:
Izvor:
Tanjug
Foto: freeimages.com, ilustracija

Specijalni predstavnik predsednika Ruske Federacije za investicije i ekonomsku saradnju sa inostranstvom i šef Ruskog fonda za direktna ulaganja (RFDIF) Kiril Dmitrijev izjavio je danas da svet ide ka najvećoj energetskoj krizi u istoriji zbog rekordnih cena nafte, a da birokrate Evropske unije i Velike Britanije to ignorišu, što će ih, kako on ocenjuje, uništiti.

-Svet se nesvesno kreće ka najvećoj energetskoj krizi u istoriji - napisao je Dmitrijev na mreži Iks.

Pogoršanje situacije na globalnom energetskom tržištu povezano je sa sukobom na Bliskom istoku, uključujući američke i izraelske napade na Iran i tenzije oko brodarstva u Ormuskom moreuzu, navodi TASS.

Dmitrijev je istakao da birokrate EU ignorišu najveću energetsku krizu u istoriji.

-Vatreni klimatski i zeleni aktivisti možda žele da preusmere pažnju sa mantre globalnog zagrevanja na najveću energetsku krizu u istoriji – stvarnu i hitnu. Možda će ovo konačno probuditi birokrate EU i Velike Britanije koji to ignorišu i biće uništeni time - napisao je Dmitrijev na društvenim mrežama, prenosi agencija RIA Novosti.

Ranije je generalni direktor Međunarodne agencije za energiju (IEA) Fatih Birol upozorio na potencijalnu nestašicu dizel goriva i mlaznog goriva u Evropi.

Nakon toga, generalni direktor Međunarodnog udruženja vazdušnog saobraćaja (IATA) Vilijam Volš izjavio je da bi otkazivanje letova zbog nestašice mlaznog goriva moglo početi u Evropi do kraja maja, kao što se već dešava u nekim azijskim zemljama.

Izvor:
Tanjug
Piše:
Pošaljite komentar