Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

FENIKS PROCVETAO BAŠ NA ĐURĐEVDAN Ramonda iznenadila cvetanjem i snažnom simbolikom!

06.05.2026. 17:44 17:56
Piše:
Izvor:
Dnevnik
a
Foto: Tanjug /MILOŠ MILIVOJEVIĆ

U Botaničkoj bašti „Jevremovac“ u Beogradu procvetala je ramonda, retka endemska biljka poznata po svojoj neobičnoj sposobnosti da se „oživi“ nakon dugih sušnih perioda.

Reč je o biljci koja u proleće cveta, a posebno je značajna Natalijina ramonda, koja se smatra simbolom Dana primirja u Prvom svetskom ratu. Naziv je dobila po kraljici Nataliji Obrenović, dok je u narodu i stručnoj javnosti često nazivaju i „cvet feniks“.

а
Foto: Tanjug/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ

Prema navodima „Nacionalne geografije“, ova vrsta nosi snažnu simboliku i povezuje se sa istorijskim iskušenjima kroz koja je prošao srpski narod. Pored simboličke vrednosti, ramonda je i ugrožena biljna vrsta koja prirodno raste na području Centralnog Balkana — u Srbiji, Severnoj Makedoniji i severnoj Grčkoj.

Njena najpoznatija osobina je sposobnost da nakon potpunog sušenja ponovo oživi i nastavi rast kada se steknu povoljni uslovi, što je čini jednom od najneobičnijih biljaka u regionu.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar