Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MINISTARSTVO PREDUZELO MERE NAKON OTKRIVANJA HEPATITISA A U BOBIČASTOM VOĆU U NEMAČKOJ Inspekcije na terenu – sporna pošiljka pod lupom sistema za brzo uzbunjivanje

14.05.2026. 10:57 10:59
Piše:
Izvor:
Dnevnik
voće
Foto: pixabay.com/ilustracija

BEOGRAD: Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede preduzelo je sve mere povodom utvrđenog prisustva hepatitisa A u zamrznutom miksu bobičastog voća tokom službene kontrole na tržištu Nemačke, saopšteno je danas iz ovog ministarstva.

Kako je navedeno, povodom slučaja pošiljke zamrznutog miksa bobičastog voća, u kojoj je tokom službene kontrole na tržištu Nemačke utvrđeno prisustvo virusa hepatitisa A, Ministarstvo poljoprivrede je juče putem RASFF sistema za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje o hrani, primilo notifikaciju u vezi sa predmetnom pošiljkom, čiji je proizvođač firma „Frigo-Paun“ d.o.o. iz Požege.

Prema informacijama iz notifikacije, reč je o mešavini mekog voća različitog porekla, koja je sadržala malinu i kupinu iz Srbije, kao i jagodu, crvenu i crnu ribizlu i divlju borovnicu poreklom iz Poljske.

Odmah po prijemu notifikacije, ona je prosleđena fitosanitarnoj i poljoprivrednoj inspekciji radi preduzimanja svih mera u skladu sa nadležnostima, navedeno je u saopštenju.

Poljoprivredna inspekcija sprovodi službenu kontrolu kod subjekta „Frigo Paun“ d.o.o. iz Požege, dok će fitosanitarna inspekcija, na osnovu dobijenih podataka o sledljivosti, nastaviti kontrole i kod proizvođača maline i kupine iz Srbije.

Ukoliko se predmetna pošiljka vrati u Republiku Srbiju, granična fitosanitarna inspekcija će izvršiti pregled pošiljke i uzorkovanje radi laboratorijskog ispitivanja na prisustvo navedenog patogena, dodaje se u saopštenju.

Kako je istaknuto, postupak je u toku, a Ministarstvo će o nalazima službenih kontrola i svim relevantnim činjenicama blagovremeno obavestiti javnost.

Izvor:
Dnevnik
Piše:
Pošaljite komentar