Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MUŽLJA DOBIJA SOLARNU ELEKTRANU Snaga od 10 megavata na površini od 18 hektara; Ispod panela i dalje ispaša za stoku

20.05.2026. 10:38 10:54
Izvor:
Dnevnik
панели
Foto: Dnevnik

Odeljenje za urbanizam Gradske uprave grada Zrenjanina oglasilo je javni uvid u Nacrt Plana detaljne regulacije solarne elektrane snage do 10 megavata, čija izgradnja se planira u katastarskoj opštini Mužlja.

Solarnu elektranu planira da gradi firma “Nutrihealth” doo iz Inđije, a javni uvid traje do 14. juna.

Kako se navodi u dokumentaciji, Planom detaljne regulacije stvoriće se planski osnov za uređenje i izgradnju solarne elektrane snage do 10 megavata, to jest definisaće se pravila građenja i uređenja za izgradnju kompleksa solarne elektrane sa pratećim sadržajima i priključkom na distributivnu mrežu, kao i definisanje novih saobraćajnih i drugih infrastrukturnih koridora za potrebe zadovoljavanja svakodnevnih potreba postojećih i budućih korisnika prostora.

Ukupna površina područja obuhvaćenog Planom detaljne regulacije iznosi 18,05 hektara. Prostor plana obuhvata parcele poljoprivrednog zemljišta, odnosno neobradivo zemljište kao što su pašnjaci, močvare i trstici. Parcele koje su namenjene za postavljanje solarnih panela su u privatnom vlasništvu.

панели
Foto: Pixabay/ilustracija

-Solarna elektrana predstavlja skup fotonaponskih solarnih panela planiranih u okviru poljoprivrednog zemljišta sa pratećom opremom i infrastrukturom. Solarni fotonaponski paneli će zauzimati najveći deo površine solarne elektrane, dok će ostali prateći objekti biti locirani u skladu sa tehnološkim procesom proizvodnje električne energije. Planira se postavljanje solarnih panela na čeličnu konstrukciju određene visine, tako da zemljište ispod solarnih panela bude i dalje u funkciji poljoprivrednog zemljišta, odnosno da se koristi za ispašu - piše u Nacrtu Plana detaljne regulacije.

Procenjuje se da bi na području Prostornog plana u narednom desetogodišnjem periodu učešće nekonvencionalnih energetskih izvora u ukupnoj potrošnji mogao da dostigne 20 odsto.

Zabranjeno je preuzimanje teksta ili dela teksta bez navođenja autora i naše medijske kuće, u vidu živog linka koji vodi ka originalnom sadržaju. Svako kršenje ovog pravila tretiraće se kao povreda autorskih prava.

Izvor:
Dnevnik
Pošaljite komentar