Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

MED I MLEKO NA DEDINJU Ogroman roj pčela prekrio nebo, građani u strahu pobegli u kuće IMA LI MESTA PANICI? (VIDEO)

26.05.2026. 17:47 18:04
Piše:
Izvor:
Blic.rs
Foto: pixabay.com

Neverovatni prizori ogromnog broja pčela zabeleženi su danas u beogradskom naselju Dedinje.

Stanovnici ovog elitnog dela Beograda kažu da su došle u sekundi, preplavili dvorišta, terase, te su brzo pozatvarali prozore i vrata i sakrili u svoje domove. 

- Sreća da smo bili kod kuće da na vreme odreagujemo i sve zatvorimo, ubrzo su se razišle, a pojavile su se praktično ođednom - kaže jedna Beograđanka za "Blic", koja je i snimila ovaj neverovatan prizor. 

Kako dodaje, nije primetila da su pčele napadale ljude, a njihova najezda izgleda nije ni trajala dugo. 

- Ima ih i dalje, ali dosta manje, otišle su negde drugde. Nismo zvali nikoga jer se nisu zadržale - dodaje ona. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Rojenje pčela u maju i junu

Kako je "Blic" ranije pisao, upravo ovakvi prizori više puta zabeleženi su širom Beograda, bilo je slučajeva kada su rojevi pčela ulazili u automobile, završavale na krošnjama drveća, pa i na trotoarima, ali i zidinama jedne srednje škole. 

Kada je reč o mesecu maju, ali i junu, ovo nije neobična situacija, s obzirom da se pčele u ovo doba godine roje.

Roj pčela na Dedinju

Kako je za "Blic" objasnila dr Jovana Bila Dubaić, docent ekologije, biogeografije i zaštite životne sredine na Biološkom fakultetu u Beogradu, to je prirodni deo životnog ciklusa medonosnih pčela i dešava se da nekada da dođu u blizak kontakt s ljudima. 

Da li napadaju i kome se obratiti

Iako deluju zastrašujuće, pogotovo njihova brojnost i zujanje koje prave, stručnjaci objašnjavaju da pčele ne napadaju kada nisu u gnezdu, osim ukoliko ih mi prvi ne diramo. 

- Deliju strašno, zuje, ali znamo da medonosne pčele hoće da napadaju kada su u gnezdu, ali kada nisu, uglavnom ne napadaju. Treba da budemo oprezni kada naiđemo na gnezdo - dodaje dr Bila Dubaić. 

A ukoliko naiđete na njih, najbezbednije bi bilo da im ne prilazite i sami ih otklanjate, već da o tome obavestite nadležne službe.

(Blic.rs)

Izvor:
Blic.rs
Piše:
Pošaljite komentar