GRAĐANI ĆE MOĆI DA ODAHNU Stižu novi propisi za banke NBS pripremila NOVI PAKET ZAKONA Evo za koga se spremaju STROŽA PRAVILA
Paket zakona koji je pripremila Narodna banka Srbije donosi nove mehanizme nadzora, jača zaštitu korisnika finansijskih usluga i usklađuje domaće propise sa regulativom Evropske unije.
Banke će se u Srbiji i dalje zvati banke, ali novi zakoni koji su trenutno na javnoj raspravi, a koji se tiču takozvane finansijske industrije u našoj zemlji - doneće, kako se očekuje, veću sigurnost za građane.
Paket propisa, koji je pripremila Narodna banka Srbije, predviđa donošenje novog Zakona o kreditnim institucijama, kao i izmene drugih propisa iz oblasti bankarstva i zaštite korisnika finansijskih usluga. Jedan od ciljeva je usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa direktivama Evropske unije.
Prema rečima direktora Sektora za kontrolu banaka NBS Darka Stamenkovića, novi zakon donosi dodatne mehanizme za suzbijanje neovlašćenog kreditiranja i primanja depozita.
Uvodi se nadzorni mehanizam koji će Narodnoj banci Srbije omogućiti neposrednu i posrednu kontrolu lica koja pružaju takve usluge bez odgovarajućih dozvola. Predviđene su administrativne mere, zabrana obavljanja aktivnosti, novčane kazne, javne opomene, ali i krivičnopravne sankcije koje već postoje u zakonodavstvu, naveo je Stamenković.
Nova uloga kreditnih posrednika
Profesor univerziteta i portfolio menadžer Nikola Stakić ističe da se za građane suštinski ne menjaju osnovne bankarske usluge, ali da nova regulativa treba da doprinese dodatnoj stabilnosti finansijskog sistema.
Kako navodi, posebno su važne odredbe koje se odnose na rešavanje eventualnih problema u poslovanju banaka, jer bi teret takvih situacija pre svega trebalo da snose akcionari, vlasnici kapitala i poverioci, a ne poreski obveznici.
Jedan od značajnijih propisa je i novi Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga, koji predviđa dodatnu zaštitu građana od lažnih finansijskih savetnika, neregistrovanih štedionica i firmi koje bez licence nude finansijske usluge, posebno putem društvenih mreža.
Direktor Sektora za zaštitu korisnika usluga NBS Bojan Terzić objašnjava da je cilj novih odredbi da građanima pomognu da izaberu finansijski proizvod koji najviše odgovara njihovim potrebama.
Ideja kreditnog posrednika jeste da korisniku objasni koji je za njegovu konkretnu situaciju najpovoljniji i najjeftiniji finansijski proizvod u datom trenutku, ističe Terzić za RTS.
Na značaj transparentnosti ukazuje i direktor Kreditnog centra Miloš Nedeljković, koji naglašava da izbor kredita može dugoročno da utiče na finansijsku stabilnost pojedinca i porodice.
Korisnik mora u svakom trenutku da zna ko ga savetuje, na koji način je ta osoba angažovana i čije interese zastupa, jer je transparentnost osnov poverenja u finansijskom sistemu, navodi Nedeljković.
Pojedine odredbe Zakona o kreditnim institucijama počeće da se primenjuju tek nakon pristupanja Srbije Evropskoj uniji. Tada će Narodna banka Srbije dobiti šira ovlašćenja u okviru evropskog supervizorskog sistema, što će omogućiti praćenje finansijskih tokova i investicija i van granica Srbije.