Брнабић: Реформе до 2024, приступ ће бити политичка одлука ЕУ

БЕОГРАД: Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је циљ Србије да све кључне реформе на европском путу спроведе до 2024. године, како би могла да се 2025. године прикључи Европској унији, мада ће то, наглашава, на крају, ипак, бити политичка одлука.
ana brnabic, Tanjug/Nikola Anđić
Фото: Танјуг/Никола Анђић

На 20. београдском економском форуму, Брнабић је истакла да Влада Србије једино што може јесте да утиче на брзину спровођења реформи, али не и на одлуку чланица Европске уније када ће прихватити нове чланице.

"Циљ који смо ми зацртали јесте да завршимо све кључне рефомре до 2024. године, како бисмо могли да се придружимо ЕУ 2025. године. Јесте амбициозно, али је то циљ који можемо достићи", рекла је Брнабић.

Нова влада ће се, истиче премијерка, више него икада фокусирати на реформе у владавини права, као и на све области које утичу на владавину права.

Друге кључне области, наводи, биће реформе у економији и јавној администрације, где је и до сада, истиче Брнабић, Србија доста постигла.

Брнабић наглашава да Србија реформе спроводи због себе, како би наша земља била европска и које су, додаје, потребне како би друштво било јаче, просперитетније, са једнаким могућностима, како би економија наставила да расте, али и због транспарентности и ефикасне јавне администрације.

"И на крају крајева, због квалитетнијег живота наших грађана. Међутим, када ће Србија постати чланица ЕУ, на крају ће то бити политичка одлука, без обзира на све реформе које спроведемо", подвукла је Брнабић.

Приметила је да је Србија сада много спремнија да постане чланица уније, него што су биле Румунија или Бугарска када су постале чланице.

Наглашава да Србија не одустаје од Европске уније, упркос томе што је доживела многе критике током борбе са ковидом да је била несолидарна, ипак је то, истиче, најбољи пројекат мира у историји човечанства.

"ЕУ је била и данас јесте пројекат мира и најуспешнији пројекат у историји човечанства. ЕУ је донела више од седам деценија мира на европском континенту, а самим тим донела је и квалитетнији живот грађанима и стабилност", рекла је Брнабић.

Због тога, наводи, Западни Балкан тражи чланство у ЕУ како би осигурао дугороцни мир и то у региону који је, каже премијерка, "увек био под невољама".

"Чланство пружа могућност да оставимо прошлост иза себе и да остваримо просперитет у оквиру веће европске породице нација, без граница и са слободним кретањем идеја, роба, услуга, људи...", истакла је Брнабић.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести