Дачић: Реформе и напредак Србије незамисливи без подршке СЕ

БЕОГРАД: Огроман демократски напредак Србије и реформе у кључним областима били би незамисливи без подршке мисије Савета Европе, изјавио је данас председник Народне скупштине Ивица Дачић на симпозијуму поводом обележавања 20 година рада Канцеларије Савета Европе у Србији.
ivica dacic, Tanjug/Rade Prelić
Фото: Танјуг/Раде Прелић

Дачић је на скупу, одржаном у Скупштини Србије, честитао Канцеларији СЕ у Србији јубилеј две деценије рада, и , како је рекао, уједно две деценије сталне и обострано корисне сарадње на реализацији циљева паневропске организације.

„Вама као и свим вашим претходницима који су у протеклих 20 година радили заједно са нама, као представници Савета Европе, изражавам захвалност за труд и посвећеност које сте уложили у стални напредак демократских институција у нашој земљи“, рекао је Дачић.

Подсетио је да пре 20 година Србија још није била чланица СЕ и да је то постала две године касније, као чланица тадашње државне заједнице са Црном Гором.

Дачић је истакао даод тада наша заједничка мисија није променила ни циљ ни интензитет, а то је градња демократског друштва заснованог на равноправности свих и њиховој пуној укључености у све друштвене сфере и послове.

„Србија данас је много боља од Србије пре 20 година“, поручио је Дачић.

Додао је да је Србија као чланица СЕ прихватила и примењује сва темељна документа на којима почива наша организација, почев од, како је навео, Конвенције за заштиту људских права и основних слобода, Конвенције за заштиту националних мањина, Европске социјалне повеље и многих других докумената, који чине темељ данашње демократске Европе.

Истакао је да је СЕ, преко своје мисије у Србији, све време пружао велику подршку напорима Србије у погледу јачања заштите људских права, права националних мањина и неговању различитости у најширем смислу.

Како је рекао, томе су допринели и бројни пројекти које је СЕ спроводио заједно садржавним институцијама, пре свега Народном скупштином и правосуђем, као и са независним контролним и регулаторним телима, као и са цивилним друштвом и медијима.

„Томе је нарочито допринела стална саветодавна улога СЕ, коју смо у прошлости често користили, а користимо је и данас, као незаобилазни оријентир при доношењу одлука“, навео је Дачић.

Оценио је да Србија има много разлога да буде задовољна степеном разноликости и равноправности који је остварен у нашем друштву истичући да то није само ствар закона који су доносени уз констатацију да су ти закони у самом европском врху по квалитету решења којима се штите права мањина и промовише њихова заштита и равноправност.

„Много је важније оно што имамо на терену, у свакодневном животу, а то је клима толеранције и поштовања према другом и другачијем, без обзира да ли је реч о разликама у вери, националности, социјалном статусу, сексуалном опредељењу“, казао је председник Скупштине Србије.

Нагласио је да има још много посла и да као друштво нисмо до краја искоренили случајеве дискриминације по било ком основу, говор мржње, нетрпељивост како у јавном говору тако и у свакодневном понашању.

Како каже, Србија као и било која друга европска земља није имуна на екстремизам и нетолеранцију према мањинама било које врсте.

"Оно у шта сам сигуран, је да сви такви случајеви нису одраз нашег већинског мишљења, нити су део наше традиције поштовања других, ма колико се они по било чему разликовали“, навео је Дачић.

Истакао је безрезервну подршку Србије и свих њених институција даљој промоцији и заштити једнакости у различитостима, ма какве оне биле и додао да у остварењу тог циља наша земља и убудуће рачуна са сталном и партнерском подршком СЕ и његове мисије у Србији.

„Нека то буде циљ не само за наредних 20 година, већ и за сваки наредни дан у којем ћемо чинити бар мали помак“, поручио је Дачић.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести