Градићемо бољи однос с новом владом у Црној Гори, али обазриво

БЕОГРАД: Председник Србије Александар Вучић каже да ће се Београд трудити да са новом владом у Црној Гори гради бољи однос, али пажљиво и обазриво, будући да је у Црној Гори видљива антисрпска кампања.
vucic Tanjug/video
Фото: Председник Србије, Александар Вучић Фото: Танјуг/видео

Поручује да је Београд донео мудру политичку одлуку да не протера црногорског амбасадора.

Видим у ком смеру то иде, како се споља намеће та жестока антисрпска кампања, како поједини политички фактори у Црној Гори морају да докажу своје црногорство, а оно се увек доказује негативним односом према Србији, рекао је Вучић за РТС.

Каже да је Србија довољно одговорна, озбиљна и способна да буде изнад тога и не учествује у антицрногорској кампањи, наводећи да " замера делу медија у Србији који је учествовао у антицрногорској кампањи јер нема потребе за тим".

Вучић је рекао да протеривање српског амбасадора у Црној Гори Владимира Божовића није био пријатељски чин и да се то не ради, као и да сматра да разлози за то нису били уверљиви на било који начин, али је истакао је Србија на крају реаговала не само на цивилизован, него и на одговоран начин.

Како је рекао, Београд је у први мах поступио рутински, у складу са Бечком конвенцијом и донео исту одлуку за црногорског амбасадора Тарзана Милошевића, али је потом донета мудра политичка одлука.

Наводи да је прва одлука да и црногорски амбасадор у Србији Тарзан Милошевић буде персона нон грата била логична и уобичајена, рутинска одлука Министарства спољних послова и да министар Никола Селаковић није погрешио, али да је потом питање одмерено и другачије, не само водећи рачуна о Бечкој конвецији, већ и о животу.

Та наша порука мора да буде усмерена, а Србима у Црној Гори, али и према Албанцима, Црногорцима, Бошњацима, да им пружимо руку и покажемо да су добродошли и да нећемо да предузимамо такве акте који нису пријатељски, који значе протеривање амбасадора, рекао је Вучић.

Како каже, Црна Гора Србији мора да буде најближа, али Србија неће никога ни на шта да тера.

Вучић је рекао и да је ужаснут кампањом која се води у Црној Гори, да су Срби постали окупатори, да се износе лажни цитати краља Николе...

Каже да таква политика траје већ дуго и подсећа да га је Мило Ђукановић лично оптужио да је директни кривац за његов пораз на изборима.

Једина ствар у којој сам имао право да нешто кажем и питам је положај српског народа у Црној Гори. И када слушам неке које говоре како нема предстанвика мањина у данашњој влади у ЦГ, па чекајте, није било никога ко се изјашњавао као Србин, не у влади него нигде, а Срба готово 30 одсто, казао је Вучић.

Он је навео да је посао Београда да у складу са европским стандардима брине о свом народу, не тражећи ништа више, те истакао да се ни на који начин не угрожава независност Црне Горе.

Упитан да ли мисли да би нова власт у Црној Гори могла да буде заинтересованија за пројекат "мини шенгена" и регионалну сарадњу, Вучић је рекао да би то било добро и за њих и за нас.

Нећемо никога да терамо, одустао сам од тога да чезнемо за неким ко неће да буде за столом. Немам ту врсту комплекса и фрустрација које смо имали некада, рекао је Вучић.

Он је подсетио да је Београд на самиту са ЕУ у Софији први пут наступио са Скопљем и Тираном као јединсвени фронт кад је реч о зеленим коридорима, што је врло добро, али да није његов посао да се меша у унутрашње ствари неке друге државе и да говори шта би за њих било добро.

Каже да би и за Приштину и за Подгорицу било боље да се придруже иницијативи.

Било било би боље за њих да отовирмо границе, да роба иде без граница, да имамо фитосанитарне и ветеринарске инспекције нон стоп, да уштедимо седам посто трошкова, можемо да формирамо своје тржиште, да нас више цене у Европи пре него што постанемо део Европе, казао је Вучић.

Наставак дијалога на техничком нивоу 10. децембра

Наставак дијалога између Београда и Приштине биће настављен 10. децембра на техничком нивоу, а разговараће се о имовини и финансијским захтевима, изјавио је Вучић.

Истакао је да је специјални изасланик ЕУ за дијалог између Београда и Приштине Мирослав Лајчак добро дефинисао да је дијалог “дуг и кривудав пут”, а позиција Немачке по питању КиМ је, и након данашњег разговора са канцеларком Ангелом Меркел, непромењена.

И наша позиција је непромењена, али у тактичком смислу видећемо како да одређен ствари померамо како бисмо обезбедили повољну позицију за нашу земљу, рекао је Вучић за РТС.

На питање новинара да ли ће се у Бриселу разговарати о темама које су на агенди или ће се стране држати својих агенди, Вучић је навео да је и то разговор.


Сутра с О' Брајеном, с Бајденом очекује у првој половини 2021.

Председник Србије најавио је да ће сутра разговарати са америчким секретаром за националну безнедност Робертом О Брајаном, и да верује да ће имати прилику да се види са Џозефом Бајденом у првој половини следеће године.

Како каже за РТС, са њим има одличне личне односе, али би за Србију било боље да је остала тренутна америчка администрација, и то ће рећи и Бајдену кад га буде видео.

Када је реч о судбини Вашингтонског споразума после промене власти у САД, Вучић је рекао да Србија поштује своју реч и потпис.

Наводи да није сигуран да Приштина жели да било шта проведе у дело због унутрашњих разлога.


И то је разговор, бар да знамо да не можемо да се разумемо, навео је Вучић.

Подсећа да је Приштина потписала да ће формирати Заједницу српских општина и да до сада ништа није урадила по том питању и да политичари из Приштине кажу да им не пада на памет да то ураде.

Ми да прихватимо нека важна решења док они не испуне ту обавезу, то је немогуће, закључио је Вучић.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести