Озваничена сарадња са Фронтексом на контроли српских граница

БЕОГРАД: Европски комесар за миграције, унутрашња питања и грађанство, Димитрис Аврамопулос и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић парафирали су данас споразум између Србије и ЕУ о акцијама које спроводи европска агенција за граничну и обалску стражу (Фронтекс).
d
Фото: Танјуг/Димитрије Гол

Аврамопулос је рекао да ће то омогућити да Фронтекс у сарадњи са МУП- ом Србије спроводи граничне провере миграната и тиме се повећати безбедност спољних граница ЕУ.

Каже да то не подразумева да ће еворпска агенција за граничну и обаску стражу да предузме надлежност српске полицајце на границама, већ им пружити помоћ и подршку у безбедности на границима, а ЕУ ће на тај начин заштити своју спољну границу.
Европски комесар је подвукао да ће наставити да подржава Србију на њеном европском путу и додао да безвизни режим према Србији не сме бити угрожен. 
Србија је европска земља са сјајним људима и историјом и надам се да ће се ускоро и за Србију отворити врата ЕУ, рекао је европски комесар.

 Споразум који су данас потписали европски комесар и министар Стефановић биће ускоро послат на ратификацију у српски парламент, а Аврамопулос каже да ће тим споразумом бити омогућено да Европска агенција за граничну и обалску стражу спроводи граничне контроле на територији Србије у сарадњи са српском граничном полицијом.

Истакао је да тај споразум није само од значаја за Србију, већ је битан за укупно управљање граничне безбедности на Западном Балкану и изразио наду да ће ЕУ и са осталим земљама у региону успоставити такав однос сарадње као што има са Србијом.
Сарадња ЕУ и држава Западног Балкана каже европски комесар допринеће лакшој борби против организованог криминала, бољем и бржем проналажењу решења за потенцијалне мигрантске кризе.


ЕК: Фронтекс ће помоћи Србији да контролише границе

Када на снагу ступи споразум, Фонтекс ће бити у могућности да спроводи оперативне активности и распређује тимове у областима Србије.
Како је саопштено из Европске комисије то ће бити могуће у областима које се граниче са ЕУ, а у договору са српским властима и уз одобрење власти граничне земље чланице.

Агенција ће бити у могућности да помогне Србији у управљању границама и извршаваће заједничке акције са Србијом, посебно у случају изненадне промене миграционих кретања, стоји у саопштењу Европске комисије. 
Из седишта Европске комисије поручују да ће нацрт статусног споразума који је данас покренут са Србијом бити званично потписан када обе стране заврше неопходне законске процедуре. 

Додаје се да је за ратификацију споразума неопходна и пристанак Европског парламента. 
У саопштењу Европске комисије наводи се да је нацртни споразум са Србијом трећи покренути споразум са парнерима на Западном Балкану.
Први је био инициран са Албанијом у фебруаруару, а други са Македонијом у јулу ове године. Преговори са Црном Гором и БиХ још су у току, наводи се у Комисији.

У саопштењу Европске комисје додаје се да Европска агенција за граничну и обласку стражу већ може распоређује тимове и буде оперативна на територији земља које нису чланице ЕУ уз претходне консултације ЕУ и земље која је у питању. 
Према новом предлогу Европске комсиије Фронеткс ће до 2020.године бројати 10000 људи и моћи ће да склапа споразуме о сарадњи и са земљама које нису у неопсредном окружењу ЕУ.

У Европској Комсији наводе да је задатак Европске граничне и обалске стража  боља заштита спољних граница ЕУ, ефикасно управљање миграционим токовима и обезбеђивање високог нивоасигурности у ЕУ. 
У питању је оперативни инструмент чији ће прибадници бити под контролом земље домаћина, а радиће на одобравању или одбијању улазака на спољним границама ЕУ, али и пресретању појединца који су границу прешли нелагално, објашањавју у Европској комисји.


Србија је држава која представља стабилан фактор у региону и може преузети водећу улогу у том процесу, подвукао је Аврамопулос.
 Стефановић је захавалио европском комесару на подршци коју пружа Србији на њеном европском путу и истакао да је чврсто опредељење Србије улазак у ЕУ, те изразио наду да ће на данашњој конференцији у Београду о високо технолошком криминалу и информационој безбедностиПовежи се сигурно”, такође бити речи о томе шта Србији још може да уради на европском путу, али и шта ЕУ може да уради за Србију.

Подсетио је да се 2015. када је наступила мигрантска криза ЕУ према Србији понела као према држави чланици.
Када је мигранска криза била на врхунцу, ЕУ је Србију посматрала као чланицу и са нама се борила да не осетимо терет мигрантске кризе. Комесар и сви други који су долазили трудили су се да пронађемо заједничко решење, подвукао је Стефановић.

 Према његовим речима, држава чини све напоре да њени грађани буду безбедни, а како криминал не познаје границе, истакао је значај сарадње са земљама у региону, ЕУ и међународним организацијма, те истако да ће Србија наставити да будепожељан” партнер Интерполу и Европолу захваљујући вредном раду и стручњацима.

За Србију је важно да учини све да њени грађни буду безбедни и да сарадњом са другим земљама омогућимо нашим људима да се у својој земљи осећају сигурно и да Србија буде сигурна земља, рекао је Стефановић новинарима.
 Министар је истакао да ће споразум омогућити Србији да још боље заштити своје границе и грађане, али и да се лаше бори против организованог криминала, илегалних миграција.

За нас је и важно да се регион удружује и да сви заједно тражимо решење за миграције, јер то питање још увек није решено, али и да сарађујемо како би ризици били што мањи, истакао је Стефановић.
 Каже да је са еворпским комесаром разговарао и о организованом криминалу и потенцијалном тероризуму, те понудио помоћ Србије у борби против тих проблема данашњице, како би била препозната као вредан и частан партнер у тим борбама.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести