DW: "Мали људи" тужили ЕУ због климатских промена

БЕРЛИН: Више породица из различитих земаља тужило је Европску унију да не чини довољно против климатских промена, надајући се да ће Брисел на то натерати Општи суд ЕУ, наводи "Дојче веле" (DW).

Немачки међународни радио наводи да се, иако се многи боје климатских промена и невоља које ће евидентно проузроковати све већи климатски екстреми, пожари, суше, поплаве, већини чини да у том погледу не могу пуно учинити, а да је све у рукама политичара који међутим заштиту околине ретко стављају на прво место.

DW наводи да је зато један број људи из Европске уније и шире, окупљен уз помоћ мреже невладиних организација, одлучио да изведе акцију којом би политичаре натерао на одлучније деловање. И нису једини. Ако неће политичари, можда хоће судови.
Тачно у подне у четвртак 24. маја, низ грађана ЕУ, али и шире, поднео је Општем суду ЕУ тужбу против Европског парламента и Савета ЕУ јер дозвољава да се наставе велике емисије гасова који изазивају ефекат стаклене баште и пропуштају да заштите своје грађане".

DW наводи да Европска унија не чини довољно да заустави глобално отопљавање. Постојећи циљеви да се до 2030. године смање емисије гасова стаклене баште за 40 одсто у односу на 1990. једноставно нису довољни с обзиром на опасност коју климатске промене представљају за животе људи, њихово здравље, имовину и могућност да живе од свог рада, наводе у својој тужби коју је у њихово име предала немачка адвокаткиња Рода Ферхајен.
Наводи се да тужитељи, а реч је о обичним" људима, породицама из разних земаља ЕУ - Немачке, Португалије, Румуније, Француске, али и на пример из Кеније - на сопственој кожи почињу да осећају ужасне последице климатских промена и својим очима виде како њихова имовина, начин живота, али и опстанак бивају угрожени.

Тужитељи су породице које се носе са сушама, поплавама, несташицама воде, људи на које климатске промене утичу већ данас", каже њихова адвокаткиња Рода Ферхајен.
DW наводи да њихова тужба можда јесте прва против европских институција, али није прва такве врсте.
Наводи се да је још 2012. године холандска издавачка кућа "Ургенда" тужила тамошњу владу након што је она признала да не чини довољно да спречи опасне климатске промене. "Ургенда" је покренула тужбу тврдећи да Холандија свесно излаже своје грађане ризику, а 2015. године донета је историјска одлука првостепеног суда у Хагу којом је држави наређено да учини више како би се смањила емисија гасова који изазивају ефекат стаклене баште и смањи их за најмање 25 посто у односу на ниво из 1990. Влада се, упркос позивима научника и активиста да то не чини, жалила на ту одлуку, а рочиште по тој жалби биће одржано 28. маја.

Слична тужба покренута је и у САД, где су тужитељи - деца. Њих 21 подигло је тужбе, а окружна суткиња Ане Аикен у Орегону крајем прошле године прихватила је тужбу у којој се у основи захтева поштовање права тужитеља, деце, да живе у стабилној клими. Суђење би требало да почне ове године, али се администрација америчког председника Доналда Трампа, очекивано, жалила на одлуку да се тужба прихвати.
"44 посто у шест година - то је губитак који смо имали на својим плантажама лаванде у Прованси због утицаја климатских промена које нас погађају све јаче и јаче. ЕУ мора да послуша своје грађане који су на удару климатских промена и да примени одговарајуће мере да их заштити", каже један од тужитеља из Француске, Морис Феше.

DW наводи да други тужитељ, португалски инжењер шумарства Армандо Карваљо који је у катастрофалним шумским пожарима 2015. године изгубио шуму и плантажу, каже како је појава незабележене суше коинцидирала са мега-пожаром који ништа није могло да заустави. Изгубио је сву своју имовину.
"С обзиром на своје знање о шумарству и искуство борбе с тим пожарима, уз своју савест и грађанску свест, морао сам да активно учествујем у овој тужби, јер сам свестан да ЕУ мора бити предводник и поставити амбициозне циљеве како би се спречило оно што се већ догађа због утицаја климатских промена на њеној територији", наводи Карваљо.

Наводи се да невладине организације већ годинама тврде да постојећи циљеви нису довољни и траже да се додатно смањи испуштање гасова који изазивају ефекат стаклене баште, како би се глобални раст температуре задржао унутар границе од 1,5 степена Целзијуса, као што је зацртано Париским споразумом.
Остало нам је само неколико година да делујемо, овде се ради о преживљавању људске врсте. Широка коалиција грађана овом тужбом преузима одговорност коју владе и Европски парламент нису вољни да преузму. Ситуације у којима се те породице налазе показују да се мора деловати одмах", каже Доротеа Сик-Тис, оснивачица немачког пројекта Заштитимо планету".

Кристоф Балс из организације "Џерманвоч" додаје да је реч о томе да климатске промене угрожавају фундаментална права људи у Европи и другде у свету.
Сваке године температуре се повећавају. Више немамо довољно воде за наше краве и овце, морам да их водим на испашу са 700 метара надморске висине на 1.400 како бисмо нашли пристојну траву коју могу пасти, те воду. Али не могу с крдима ићи још више, јер изнад 2000 метара је само небо", каже један од тужитеља, Петру Влад, отац породице из Румуније.

Кенијац Роба Гујо, један од тужитеља који није из Европске уније, наводи да тамошњи "регион постаје све врелији".
"То нас угрожава на више начина. Немамо воде за стоку, али ни за пиће, угрожено је здравље моје деце. Ако се ситуација не поправи и настави се овако, наде за нас више нема", оцењује Гујо.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести