Под контролом највећи пожар у историји Словеније

ЉУБЉАНА: Пожар на Красу, највећи у историји Словеније, стављен је под контролу, саопштили су данас словеначки званичници након обиласка подручја захваћених ватреном стихијом у северном делу Краса.
pozar tanjug ap
Фото: Tanjug (AP Photo/Rick Rycroft)

Они су захвалили ватрогасцима који су се седам дана борили са ватром, као и суседним и другим државама на помоћи, преноси хрватски Индеx.

Словеначки премијер Роберт Голоб рекао је током посете Красу да је изгорело око 3.500 хектара земље, преноси словеначки Н1.

Он је најавио и мере за борбу против последица пожара, као и мере за спречавање избијања пожара овако великих размера, додаје СТА.

Словеначки председник Борут Пахор захвалио је ватрогасцима и ваздушним снагама на њиховој преданости протеклих седам дана и оценио да је показана велика солидарност, не само у Словенији, него и шире.

У гашењу пожара учествовало је 13 хеликоптера и авиона из Србије, Словеније, Хрватске, Аустрије, Мађарске и Италије, а Пахор је рекао да све то даје наду да ће се ова ситуација ускоро завршити.

Шеф интервентне јединице Симон Вендрамин рекао је да верује да је пожар сада под контролом, али је нагласио да ће се подручје посматрати још неколико дана како би се обезбедило да пожар не избије поново.

На терену је тренутно око 1.500 ватрогасаца, али се очекује да се тај број смањи током ноћи, навео је Вендрамин.

Он је навео да су поједине линије ватре и даље активне, да се са њима боре ватрогасци и 10 летелица, а да највеће проблеме ствара ветар

Министар одбране Марјан Шарец, који је такође посетио место пожара, рекао је да је око 2.000 људи активно учествовало у покушајима да се угаси пожар.

Портпарол ватрогасне службе Роберт Окорн изјавио је да је ноћ била мирнија од претходне, а да су се ватрогасци углавном фокусирали на западни део пожаришта према Локвицама и испод Костањевице на Красу.

Додао је да је јутрос око четири сата пала киша, али да није много помогла јер се све врло брзо суши.

Окорн је навео да могућност јаких удара буре остаје највећи ризик за ширење ватре.

На терену је током ноћи између суботе и недеље било 1.070 ватрогасаца, а обављен је и преглед пожаришта дроном словеначке војске, објавила је Цивилна заштита.

Данас је у стању приправности око 1.500 ватрогасаца, и као и до сада најјача ваздушна подршка.

У Красу су и добровољци који ће сећи дрвеће око угрожених села, како би спречили ширење пожара.

Према наводима медија, до сада је, што се објеката тиче, изгорела само једна планинска кућа између насеља Ренце и Трстељ, наводи Хина.

Као последица пожара ваздух је загађен широм Словеније, а становници у погођеним подручјима суочавају се са удисањем микроскопских честица које настају сагоревањем, преноси РТВ Словенија.

Агенција за животну средину саопштила је да су због пожара на Красу данас уочени повишени нивои штетних честица на мерним местима Солкан, Нова Горица, Копар, Љубљана и Крањ.

Према најавама метеоролога, обилније кише на словеначком Красу могу се очекивати тек у уторак.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести