Хумани услови за лечење и боравак у болници „Свети врачеви"

У Специјалној болници за психијатријске болести „Свети врачеви" у Новом Кнежевцу, једној је од три специјалне болнице тог профила у Војводини, која има капацитет од 300 постеља,

 основна делатност је у домену секундарне здравствене заштите у лечењу душевних поремећаја, на првом месту је однос према пацијентима.

Стресна свакодневица савременог начина и темпа живота, егзистенцијалне кризе и други узроци свакако доприносе све чешћим психолошким проблемима, психозама, болестима зависности, афективним поремећајима и менталним тегобама људи, па су према речима директорке болнице “Свети врачеви” др Јованке Петровић неопходни хумани услови боравка и лечења.

Највише пацијената у новокнежевачку установу долази са подурчја Суботице, Сомбора, Новог Сада и околних општина Севернобанатског округа из региона северног Баната и Потисја.Директорка Петровић подсећа да историја те здравствене установе датира још из 1900. године и да се почетком рада сматра формирање психијатријског одељења 60-тих година прошлог века, Специјална болница у Новом кнежевцу је основана 1992. године одлуком тадашњег Министарства здравља.

- Данас је ово савремена психијатријска болница са скоро комплетно реновираном инфраструктуром и реновираним објектима, где су постигнути савремени и хумани услови лечења, тако и бољи амбијент рада запослених. Установа прати савремен приступ лечењу и рехабилитацији ментално оболелих лица – наглашава директорка Петровић.

У Специјалној болници “Свети врачеви” је од 162 запослена 108 су медицински радници, од којих 20 лекара, четири сарадника високе стручне спреме и исто толико са вишом, 80 су медицинске сестре-техничари, док је једна трећина запослених немедицинско особље. Услови и стручњаци за квалитетан рад постоје у корентним условима, у обновљеним објектима, па се у установи пружа свеобухватна неуропсихијатријска заштита кориснициман на пет психијатријских и једном неуролошком одељењу.

У Новом Кнежевцу се лече се и збрињавају лица са различитим психопатолошким проблемима карактеристичних за регион, од оних са анксиозним поремећајима, психозама, болестима зависности, афективним поремећајима, до оних са психоорганским синдромима ни другим тегобама. Осим стационалрних одељења у оквиру установе организован је и рад поликлиничке неуролошке и психијатријске амбуланте са ЕЕГ кабинетом, Доплер кабинетом и Дневном болницом, а као посебна организациона једница установе је и Центар за ментално здравље у Кикинди. 

   - Кључно је да смо се према пацијентима усмерили као према особи, а на као према пацијенту. Сваки пацијент има свој индивидуални план, који се према његовим потребама и прави, а подразумева комплетно лечење, као и окупационо-радне терапије, све у циљу ресоцијализације, побољшања социјалних, физичких и менталниох способности, као припрема за повратак у друштво – наглашава Петровић.

Према речима директорке Петровић пуно се урадило на инфраструктурном обнављању објеката, па су тако комплетно реновирана су одељења Психијатрије 1, 3 и 4. и Неурологија, а у току је реновирање Психијатрије 2. Део средстава за улагања де делом добијен из Фонд аза капитална улагања АП Војводине, док је други значајан део остварен из сопствених прихода реализацијом пројекта “Унапређење положаја корисника резиденцијалних установа са интелектуалним и менталним потешкоћама, кроз стварање услова за њихово укључивање у друштво и локалну зајендицу”.

М. Митровић

Психосоцијална рехабилитација тимским радом

- Тимски рад и атмосфера, однос према пацијентима више су него битан сегмент у раду сваке здравствене установе и важан терапијски приступ - каже начелница Одељења боести зависности др Сузана Стијовић.
Савремена психијатрија ставља болести зависности на прво место по заступљености, темпу ширења и степену штетности по здравље и социјално благостање, а психолог Гордана Георгијевски указује да у оквиру Дневне болнице одвијају групне и индивидуалне психотерапије.
 

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести