Energetska efikasnost: Da ne bacamo kroz prozor 100 miliona evra
NOVI SAD: Formiranje Fonda za energetsku efikasnost, čiji rad je najavio ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, dobar je korak za Srbiju jer bi mogao doneti investicije ali i velike uštede energije.
Građani bi sredstva koristili za ulaganja u veću energetsku efikasnost svojih kuća i stanova što je važan i koristan korak za Srbiju, njene građane i rast našeg BDP-a, ocenio je u izjavi za Tanjug rukovodilac Centra za cirkularnu ekonomiju Privredne komore Srbije Siniša Mitrović.
Mitrović kaže da bi takav fond bio pokretač razvoja posebno lokalnih radnih mesta jer će uposliti građevinsku industriju i druge sektore koji tu industriju opslužuju, i dodaje da nije reč samo o zamenama fasada nego i stolarije i ugradnji termoizolacionih stakala.
On napominje da je u Srbiji skoro četiri miliona stambenih jedinica i da se u zgradama izgubi svake grejne sezone po 49 odsto energije pa bi ulaganjem u energetsku efikasnost godišnje moglo da se uštedi više od 100 miliona evra.
Najveći kapital novog rešenja je da građani mogu imati pristup sredstvima fonda a vrlo je važno da sredstva budu dostupna svima, kaže Mitrović i dodaje da je važno da građani sredstva dobiju bez kamate.
On kaže da bi bilo dobro da se pored budžetskog novca u budući fond udruže i sredstva banaka i fondova i da radi po rivolving sistemu.
Na taj način u periodu od 10 godina bi mogli redizajnirati Srbiju kada su u pitanju zgradarstvo i energetska efikasnost", kaže Mitrović i dodaje da je neophodno da proces ima kontinuitet od 10 godina kako bi mogao biti završen.
Nemačka organizacije za međunarodnu saradnju GIZ na polju energetske efikasnosti u Srbiji aktivna je već deceniju a rukovodilac sektora za energetsku efikasnost ove organizacije Štefan Hajek u izjavi za Tanjug kaže da je u Srbiji došlo do napretka u ovoj oblasti.
Odluka da se više novca stavi u fond za energetsku efikasnost je izvrsna i pokazuje posvećenost Vlade Srbije i mnogo ljudi koji su dugo radili u ovoj oblasti a nadamo se da ćemo to dati vidljive rezultate u investicijama, kaže Hajek.
On ocenjuje da se energetska efikasnost u Srbiji shvata ozbiljno kao tema a da u poređenju sa standardima EU ima još uvek puno stvari da se uradi.
Ti standardi su za Srbiju ciljevi prema kojima može da se orijentiše, kaže Hajek i dodaje da je Srbija u poređenju sa drugim zemljama regiona na dobrom putu.
On kaže da GIZ ima vrlo dobru saradnju sa ministarstvima i to oko konkretizacije seta evropskih standarda za energetsku efikasnost, jer postoji mnogo detalja koje treba uraditi kako bi se investicije dogodile.
D. Ml.